Κοινωνία
21/01/2020 | 10:32
Militaire News

Τέταρτο φετινό triple double για Giannis

Με τον Γιάννη Αντετοκούνμπο να σημειώνει το τέταρτο φετινό του triple double το Μιλγουόκι επικράτησε σχετικά εύκολα του Σικάγο με 111-98 και βελτίωσε το ρεκόρ του σε 39-6. Αυτή ήταν η 12η νίκη στα τελευταία 13 παιχνίδια για τους Μπακς και ο Γιάννης ολοκλήρωσε την αναμέτρηση με 28 πόντους (11/15 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 3/9 βολές), 14 ριμπάουντ, 10 ασίστ, 1 κλέψιμο και 1 μπλοκ (είχε και 8 λάθη) σε 31 λεπτά συμμετοχής.
Με τους 28 πόντους που σημείωσε ο «Greek Freak» ξεπέρασε τους 10.000 πόντους στην καριέρα του (έχει 10.004). Ο Αντετοκούνμπο χρειάστηκε 507 ματς για να φτάσει στο συγκεκριμένο επίτευγμα.
Εξαιρετικός ήταν και ο Κρις Μίντλετον που ολοκλήρωσε την αναμέτρηση με 24 πόντους (10/13 σουτ), 6 ριμπάουντ και 6 ασίστ.
Για τον Σικάγο ο Ζακ ΛαΒίν είχε 24 πόντους και ο Κρις Νταν 15.

Στη Βοστώνη οι Σέλτικς (28-14) έπαιξαν εκπλητικό μπάσκετ και διέλυσαν τους Λος Αντζελες Λέικερς (34-9) με 139-107. Ο Τζέισον Τέιτουμ με 27 πόντους (5/8 τρίποντα) ήταν ο πρώτος σκόρερ των γηπεδούχων, με τους Τζέιλεν Μπράουν και Κέμπα Γουόκερ να προσθέτουν από 20 πόντους και τον Ένες Καντέρ 18 πόντους (8/10 σουτ) και 11 ριμπάουντ.
Για το Λος Αντζελες ο Τζαβέιλ ΜακΓκί είχε 18 πόντους (7/9 σουτ), ο Λεμπρόν Τζέιμς είχε 15 πόντους και 13 ασίστ ενώ στην επιστροφή του στην αγωνιστική δράση ο Αντονι Ντέιβις είχε 9 πόντους σε 23 λεπτά.