Κοινωνία
09/02/2019 | 08:03
Militaire News

Βαριά ήττα από τη Φενέρμπαχτσε ο Παναθηναϊκός

Ο Παναθηναϊκός βυθίστηκε στον αμυντικό… βάλτο που δημιούργησε η Φενερμπαχτσέ στο δεύτερο δεκάλεπτο και χωρίς να καταφέρει να βγει και πάλι στην επιφάνεια υπέστη διασυρμό στην Κωνσταντινούπολη. Οι «πράσινοι» ηττήθηκαν με το βαρύ 85-66 από την ομάδα του Ζέλιμιρ Ομπράντοβιτς, για την 22η αγωνιστική της Euroleague, με τον στόχο της πρόκρισης στα πλέι οφ να παραμένει μακρινός (ρεκόρ 9-13, 12η θέση). Στον αντίποδα, η πρωτοπόρος Φενέρ επέστρεψε σε εμφατικό τρόπο στις νίκες, αυξάνοντας το ρεκόρ της σε 19-3.

Η αποστολή… απενεργοποίησης του Νικ Καλάθη επιτεύχθηκε από τους Ντίξον, Μαχμούτογλου και Σλούκα, οι οποίοι με την άμυνα τους κράτησαν μακριά από τον καλό του εαυτό τον αρχηγό του Παναθηναϊκού (8π., 5ασ.), αφήνοντας τον Σον Κιλπάτρικ (19π., ρεκόρ σε πόντους στην Euroleague) να παλεύει -μάταια- μόνος του… O Ματ Λοτζέσκι αποχώρησε με τραυματισμό στις αρχές της δεύτερης περιόδου χωρίς να επιστρέψει στο παρκέ. Οι «πράσινοι» πλήρωσαν για ακόμη μία φορά τα χαμηλά ποσοστά ευστοχίας από τα 6.75 (22.2%) και τις βολές (57.1%), ενώ με εξαίρεση το πρώτο δεκάλεπτο, ο Παναθηναϊκός έμοιαζε να βρίσκεται σε… άλλο γήπεδο.

Από τους Τούρκους, έλαμψε σε άμυνα και επίθεση ο Νικολό Μέλι (14π., 7ρ., 4ασ., 2κλ.), ενώ άξιοι συμπαραστάτς του ήταν οι Έρικ Γκριν (12π.), Μάρκο Γκούντουριτς (12π.) και Λουίτζι Ντατόμε (12π.).

Τα δεκάλεπτα: 24-18, 48-29, 63-46, 85-66

Ο Παναθηναϊκός προσπάθησε να αιφνιδιάσει την Φενέρ «χτυπώντας» σε περιφέρεια και ρακέτα, με τους Τόμας και Βουγιούκα, αντίστοιχα, ξεφεύγοντας γρήγορα με 2-8 (2΄) και 8-13 (4΄). Ωστόσο, οι Τούρκοι αντέδρασαν, έδεσαν την άμυνα τους και με εξαιρετικό passing game απάντησαν με επιμέρους σκορ 16-5, κλείνοντας το δεκάλεπτο στο +6 (24-18). Με τον Βουγιούκα να μπαίνει «ζεστός» και πάλι στο παρκέ, ο Παναθηναϊκός μείωσε σε 25-24 στο 14΄, αλλά η Φενέρ δεν επέτρεψε στους «πράσινους» νέα ανατροπή. Η ομάδα του Ζέλιμιρ Ομπράντοβιτς βρήκε ρυθμό μέσα από την άμυνά της, η οποία περιόρισε σε 11 πόντους το «τριφύλλι» στο δεύτερο δεκάλεπτο, ενώ το υποχρέωσε σε 10 λάθη, η περιφέρεια έδωσε λύσεις και αξιοποιώντας όλους τους αιφνιδιασμούς οι γηπεδούχοι έτρεξαν ένα επιμέρους σκορ 24-11, παίρνοντας το δρόμο προς τα αποδυτήρια με διαφορά ασφαλείας (+19, 48-29).

Στην τρίτη περίοδο, η Φενερμπαχτσέ δεν… αγχώθηκε από τους 10 πόντους του Κιλπάτρικ σε αυτό το διάστημα και «τιμωρώντας» την άμυνα ζώνης του Παναθηναϊκού από τα 6.75 ξέφυγε αρχικά με +20 (56-36 στο 24΄) για να εκτοξεύσει τη διαφορά ακόμη και στο +23 (61-38 στο 26΄) και να κλείσει το δεκάλεπτο σε απόσταση ασφαλείας (63-46). Με τον Καλάθη… απενεργοποιημένο, ο Παναθηναϊκός είδε τον Έρικ Γκριν να τρέχει ένα προσωπικό σερί 9-0 (2 τρίποντα, 1 γκολ-φάουλ) με το… καλημέρα της τέταρτης περιόδου εκτοξεύοντας τη διαφορά σε μη αναστρέψιμα επίπεδα (+26, 72-46 στο 32΄) και μετατρέποντας σε τυπική διαδικασία το υπόλοιπο της αναμέτρησης. Με το ματς να έχει κριθεί, μάλιστα, ο Ζέλιμιρ Ομπράντοβιτς έδωσε την ευκαιρία στον 18χρονο φόργουορντ, Ταρίκ Μπιμπέροβιτς, να πραγματοποιήσει το ντεμπούτο στην Euroleague.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Πέρεθ, Ράντοβιτς, Ντιφαλά