Κοινωνία
12/02/2020 | 23:36
Militaire News

Προκρίθηκε ο ΠΑΟΚ που νίκησε τον ΠΑΟ στη Λεωφόρο με 1-0

Ο Κάρολ Σβιντέρσκι «τελείωσε» πολύ νωρίς το βράδυ της Τετάρτης (12/2) την υπόθεση-πρόκριση για τον ΠΑΟΚ, καθώς με το γκολ που πέτυχε μόλις στο 11ο λεπτό (διαμορφώνοντας το τελικό 1-0 του «δικεφάλου του Βορρά» επί του Παναθηναϊκού), «σφράγισε» επί της ουσίας την παρουσία των περσινών νταμπλούχων, στα ημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδα, προτού καν μπει ο αγώνας στο δεκαπεντάλεπτο…

Αυτή ήταν -ιστορικά- η 6η πρόκριση του ΠΑΟΚ επί του Παναθηναϊκού στα… ανταμώματά τους στο Κύπελλο από το 1949 μέχρι σήμερα, είτε σε μονούς, είτε σε διπλούς αγώνες. Οι Θεσσαλονικείς, που απέκλεισαν για πρώτη φορά τον Παναθηναϊκό την περίοδο 1950-51, σημείωσαν δεύτερη διαδοχική πρόκριση κόντρα στους «πράσινους», μετά από αυτή της σεζόν 2016-17, όταν ανέτρεψαν το σε βάρος τους 2-0 της Λεωφόρου, με τη νίκη τους με 4-0 στην Τούμπα, πανηγυρίζοντας τότε την πρόκρισή τους στον τελικό του 2017.

Πλέον η παράδοση των δύο ομάδων, όσον αφορά τις προκρίσεις είναι ισορροπημένη, καθώς μετρούν από 6, ενώ ο Παναθηναϊκός διατηρεί το προβάδισμα σε τελικούς Κυπέλλου, καθώς έχει νικήσει 3 φορές τον ΠΑΟΚ σε τελευταίο ματς του θεσμού, έναντι μίας του «δικεφάλου του Βορρά».