02/08/2018 | 07:46 (ενημερώθηκε 6 έτη πριν)
Militaire News

Πέρασε άνετα ο ΠΑΟΚ με διπλό στην Ελβετία

Αποστολή ΑΠΕ Ντ. Καραμητρούσης

Σπουδαίο «διπλό» και πανηγυρική πρόκριση στον γ’ προκριματικό γύρο του Champions League, όπου περιμένει η Σπαρτάκ Μόσχας (σ.σ. πρώτο ματς στην Τούμπα), πήρε ο ΠΑΟΚ. Οι Θεσσαλονικείς πέρασαν νικηφόρα 3-0 από την έδρα της Βασιλείας στην Ελβετία, στη ρεβάνς του β’ προκριματικού, με σκόρερ τους Βαρέλα (7`), Πρίγιοβιτς (52`) και Ελ Καντουρί (60`). Υπενθυμίζεται ότι το πρώτο ματς είχε βρει και πάλι νικητή τον ΠΑΟΚ με 2-1.

Με ονειρεμένο ξεκίνημα μπήκε ο ΠΑΟΚ στο “Ζανκτ Γιακόμπ Παρκ” αφού μόλις στο 7′ ο Φερνάντο Βαρέλα άνοιξε το σκορ με κοντινό πλασέ από ωραίο κόρνερ του Πέλκα. Το ξαφνικό σοκ που υπέστη ο ΠΑΟΚ με τον τραυματισμό του Βιεϊρίνια 25 λεπτά πριν την έναρξη του αγώνα, δεν τον εμπόδισε να κάνει αυτή την επιθετική και απαιτητική είσοδο για την κατάκτηση της πρόκρισης αλλά και της μεγάλης νίκης.

Η Βασιλεία μετά το δεκάλεπτο ανέπτυξε ι επιθετικότερα το δικό της παιχνίδι και στο 11′ σουτ του Στόκερ έφυγε άουτ, ενώ στο 14′ μια δεύτερη επιθετική προσπάθεια των Ελβετών εξουδετερώθηκε ι από τον Πασχαλάκη.

Ο ΠΑΟΚ ως το 25′ ανέβασε  την απόδοση του και μετέφερε  το παιχνίδι στα όρια της περιοχής της Βασιλείας. Οι επιθέσεις είναι συχνές και καλά οργανωμένες κάτι που ανάγκασε  την Βασιλεία, αν και σε θέση σε θέση αποκλεισμού, να προσπαθεί να αμυνθεί για να μην δεχεί ένα δεύτερο γκολ σε βάρος της.

Ο ΠΑΟΚ πλησίασε κοντά σε δεύτερο γκολ στο 32′ αλλά η παράλληλη συρτή σέντρα του Μάτος δεν αξιοποιήθηκε από τους Πρίγιοβιτς και Ελ Καντουρί που δεν πρόλαβαν την πορεία της για να την προωθήσουν στα δίχτυα του Ομλίν.

Η επιθετικότητα και η αγωνιστική διαύγεια του ΠΑΟΚ συνεχίστηκε και μέχρι την ολοκλήρωση του ημιχρόνου. Στο 42′ ο Μαουρίσιο από άριστη θέση έπιασε κεφαλιά από σέντρα του Λημνιού αλλά για λίγα εκατοστά δεν ευστόχησε στην εξαιρετική αυτή φάση.

Στην επανάληψη ο ΠΑΟΚ ξανακτύπησε νωρίς. Πάλι στο 7ο λεπτό από το ξεκίνημα. Από μπαλιά του Πασχαλάκη, ο Πρίγιοβιτς χωρίς χρονοτριβή, έγινε αποδέκτης και με πλασέ ψηλοκρεμμαστό “κρέμασε” τον Ομλιν γράφοντας το 0-2 που εδραίωσε μια μεγάλη πρόκριση για την ελληνική ομάδα.

Ο ΠΑΟΚ ήταν ασταμάτητος. Παίζοντας επιθετικά με οργάνωση και σχέδιο  στο 60′ σφράγισε  την πρόκριση  με το εξαιρετικό τρίτο γκολ του Ελ Καντουρί, που με δυνατό βολέ, μετά από θαυμάσια ενέργεια του Πέλκα, παραβίασε  την εστία του Ομλιν για να κάνει το 0-3 και να  διαφασφλίσει  έτσι την σαφέστατη ανωτερότητα της ελληνικής ομάδας.

Λίγα λεπτά αργότερα ο Λημνιός έχασε μια πολύ καλή ευκαιρία για ένα τέταρτο γκολ και η επιθετική κυριαρχία του ΠΑΟΚ συνεχίστηκε. Με μεγάλη αυτοσυγκέντρωση και αξιοθαύμαστη κινητικότητα, ο ΠΑΟΚ “έκρυψε” την μπάλα από τους Ελβετούς που περιορίστηκαν στον μόνο εφικτό στόχο,  να πετύχουν δηλαδή έστω το γκολ της τιμής, που το πλησίασαν στο 83′ με τον Φαν Φονσβίγκελ, αλλά ο Πασχαλάκης που θυμήθηκε τις περυσινές εξαιρετικές μέρες του έκανε μεγάλη και σωτήρια  επέμβαση.

Στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων ο ΠΑΟΚ έχασε τριπλή ευκαιρία με τους Ουάρντα, Πρίγιοβιτς αλλά το τελικό 0-3 σφραγίστηκε λίγα δεύτερα αργότερα με το τελευταίο σφύριγμα του Ιταλού ρέφερι.

Διιτητής: Βαλέρι (Ιταλία)
Kίτρινες:  Τσούφι, Ντιέ, Σούκι, Πρίγιοβιτς, Mάτος, Πέλκας

Βασιλεία: Ομλίν, Κουμάρ, Βίντμερ, Ζούφι, Στόκερ (46′ Κάμπο), Σούκι, Ντιέ, Αγέτι (73′ Φαν Φονσβίγκελ), Μπαλάντα, Καλούλου (84′ Ομπερλέν) , Μπουά.
ΠΑΟΚ: Πασχαλάκης,  Βαρέλα, Χατσερίντι, Κρέσπο, Μάτος, Μαουρίσιο, Κάνιας (81′ Σάκχοφ), Ελ Καντουρί (74′ Ζαμπά), Λημνιός, Πέλκας (85′ Ουάρντα) και Πρίγιοβιτς.

Τα εισιτήρια που ανακοινώθηκαν ήταν 14.328.