Κοινωνία
03/09/2019 | 18:22
Militaire News

Παγκόσμιο Κύπελλο Μπάσκετ: Οι ΗΠΑ την γλίτωσαν παρά τρίχα από την Τουρκία!

Μπορεί να νίκησαν οι ΗΠΑ, στην παράταση με 93-92, την Τουρκία, αλλά όλος ο κόσμος είδε πως αυτή η ομάδα των Αμερικανών… δεν είναι άτρωτη. Οι Τούρκοι αποδείχτηκαν… αυτόχειρες, αφού στην κανονική περίοδο αν και προηγήθηκαν με 81-79 με tip in του πρώτου σκόρερ τους, Ερσάν Ιλιασόβα (23π., 14ρ.) 12΄΄ πριν τη λήξη, ο Τσέντι Οσμάν σε… μηδέν χρόνο έκανε φάουλ στον Τέιτουμ σε προσπάθεια για τρεις, με τον Αμερικανό να ευστοχεί μόνο στις δύο εκ των τριών βολών και να στέλνει το παιχνίδι στο έξτρα πεντάλεπτο.

Πάλι, στο τέλος της παράτασης, ήταν ο Τσέντι Οσμάν που έδωσε από τη γραμμή των βολών προβάδισμα στην Τουρκία 91-92, με εναπομείναντα χρόνο 50΄΄, ο Ντόγκους Μπαλμπεϊ αστόχησε σε 2 βολές για την Τουρκία, εν συνεχεία αστόχησε σε 2 βολές και ο Οσμάν στα 9΄΄. Ο Τουντσέρ έκανε φάουλ στον Κρις Μίντλετον στα 8΄΄ και ο Αμερικανός ήταν εύστοχος και στις δύο βολές διαμορφώνοντας το τελικό 93-92, αφού ο Ιλιασόβα αστόχησε σε σουτ τριών πόντων στην εκπνοή στη “Shanghai Oriental Sports Center”.

Ο Κρις Μίντετον ήταν και ο πρώτος σκόρερ των Αμερικανών που εξασφάλισαν την πρόκριση στη φάση των «16» με 2 νίκες σε ισάριθμους αγώνες.

Την Πέμπτη (5/9), στο πλαίσιο της 3ης και τελευταίας αγωνιστικής του 5ου ομίλου, οι ΗΠΑ αντιμετωπίζουν στις 15:30 την Ιαπωνία, ενώ η Τουρκία θέλει τη νίκη απέναντι στην Τσεχία στις 11:30.

Τα δεκάλεπτα: 26-21, 47-42, 65-61, 81-81 κ.α., 93-92 παρ.