Κοινωνία
27/11/2022 | 03:31
Militaire News

Μουντιάλ: Τα δύο γκολ «ποίηματα» της Αργεντινής στον αγώνα με το Μεξικό-Βίντεο

Μια στιγμή κλάσης του Λιονέλ Μέσι και ένα εξαιρετικό σουτ του Εντσο Φερνάντες, έφταναν προκειμένου η Αργεντινή να κρατήσει «ζωντανές» τις ελπίδες πρόκρισης στους «16» του Μουντιάλ 2022. Με τα γκολ του αρχηγού της στο 64ο λεπτό και του νεαρού μέσου της Μπενφίκα στο 87΄, η «αλμπισελέστε» νίκησε 2-0 το Μεξικό στο “Lusail Stadium”, για τη 2η αγωνιστική του 3ου ομίλου, και κρατάει την τύχη της στα χέρια της, καθώς με νίκη επί της Πολωνίας την Τετάρτη (30/11) περνάει σίγουρα, ενώ μπορεί να προκριθεί και με ισοπαλία. Χωρίς γκολ και με ένα βαθμό σε δύο ματς, η “Tri” βρίσκεται αντιθέτως στο… χείλος του αποκλεισμού.

Όπως αναμενόταν μετά την ήττα-σοκ της πρεμιέρας από τη Σαουδική Αραβία, ο Λιονέλ Σκαλόνι προχώρησε σε αρκετές διαφοροποιήσεις στο βασικό σχήμα της ομάδας του. Συνολικά πέντε αλλαγές έκανε ο τεχνικός της Αργεντινής, τρεις στην άμυνα και δύο στη μεσαία γραμμή, αφήνοντας πάντως απαράλλαχτη την επιθετική τριάδα των Λιονέλ Μέσι, Λαουτάρο Μαρτίνες και Ανχελ Ντι Μαρία. Από την άλλη πλευρά, ο (Αργεντινός) “Τάτα” Μαρτίνο έβαλε βασικό τον 36χρονο Αντρές Γκουαρδάδο -δεν είχε παίξει καθόλου στο ματς με την Πολωνία-, ο οποίος κατέγραψε συμμετοχή σε Παγκόσμιο Κύπελλο για πέμπτη φορά στην καριέρα του. Ομως, ο πολύπειρος μέσος δεν άντεξε ούτε ένα ημίχρονο, καθώς αντιμετώπισε πρόβλημα και αντικαταστάθηκε στο 42΄ από τον Γκουτιέρες.