04/12/2022 | 19:59 (ενημερώθηκε 1 έτος πριν)
Militaire News

Μουντιάλ 2022: Στους 8 η Γαλλία με «μυθικό» Εμπαπέ

Η Γαλλία πέρασε στους 8 του Μουντιάλ 2022 μετά το 3-1 επί της Πολωνίας.

Στο πρώτο ημίχρονο του αγώνα, η παρέα του Ρόμπερτ Λεβαντόφσκι έβαλε δύσκολα στη Γαλλία, η οποία έχασε τεράστια ευκαιρία με τον Ζιρού.

Ο επιθετικός της Μίλαν αστόχησε προ κενής εστίας, αλλά εξιλεώθηκε στο 44ο λεπτό. Πριν δεχθεί το γκολ, βέβαια, η Πολωνία έχασε τεράστια ευκαιρία στο 38’, όπου ο Γιορίς έδιωξε το σουτ του Ζιελίνσκι κι ο Βαράν έδιωξε την μπάλα πάνω στη γραμμή, μετά την προσπάθεια του Καμίνσκι.

Στο 44′, ο Ζιρού εκμεταλλεύτηκε την κάθετη του Εμπαπέ, άνοιξε τον δρόμο για την πρόκριση κι έγινε ο πρώτος σκόρερ στην ιστορία των «μπλε».

Την παρουσία στους «8» «σφράγισε» ο «σταρ» της Γαλλίας: Με δύο πολύ όμορφα σουτ μέσα από την περιοχή έκανε το 3-0 κι έγινε ο πρώτος παίκτης που φτάνει τα εννιά τέρματα σε Μουντιάλ, πριν συμπληρώσει τα 24 έτη του.

Το αποτέλεσμα διαμόρφωσε ο Λεβαντόφσκι από την άσπρη βούλα με τη… δεύτερη, καθώς την πρώτη φορά ο Γιορίς το έπιασε, αλλά δεν πατούσε γραμμή την ώρα της εκτέλεσης.

Διαιτητής: Χεσούς Βαλενσουέλα
Κίτρινες: Τσουαμενί – Μπερεζίνσκι

Πολωνία (Τσέσλαβ Μιχνίεβιτς): Σέσνι, Κας, Γκλικ, Κίβιορ (88′ Γκροσίτσκι), Μπερεζίνσκι, Σ. Σιμάνσκι, Κριχόβιακ (71′ Μπιέλικ), Φρανκόφσκι (88′ Μπέντναρεκ), Ζιελίνσκι, Kαμίνσκι (71′ Ζαλέφσκι), Λεβαντόφσκι.

Γαλλία (Ντιντιέ Ντεσάν): Γιορίς, Κουντέ, Βαράν, Ουπαμεκανό, Τεό Ερναντέζ, Ραμπιό, Τσουαμενί (67′ Φοφανά), Γκριεζμάν, Ντεμπελέ (76′ Κομάν), Ζιρού (76′ Τιράμ), Εμπαπέ.