Κοινωνία
20/06/2018 | 23:03
Militaire News

Μουντιάλ 2018: Δύσκολη νίκη της Ισπανίας κατά του Ιράν με 1-0

Η τύχη χαμογέλασε στην Ισπανία και επικράτησε με 1-0 του μαχητικού Ιράν στην 2η αγωνιστική του Β ομίλου του Μουντιάλ της Ρωσίας.

Οι Πέρσες είχαν “κλειδώσει” τους αντιπάλους τους, που δεν είχαν δημιουργήσει καμία ευκαιρία έως το 54′, αλλά με διπλή… καραμπόλα ο Ντιέγκο Κόστα έστειλε την μπάλα στα δίχτυα και έδωσε τη νίκη στην ομάδα του.

Πλέον οι “Φούριας Ρόχας” με ισοπαλία απέναντι στην Σαουδική Αραβία σφραγίζουν την πρόκριση, ενώ το Ιράν για να περάσει χρειάζεται μόνο νίκη απέναντι στην Πορτογαλία.

Το παιχνίδι ήταν ιδιαίτερα κρίσιμο και οι δύο ομάδες ήθελαν τη νίκη για να μείνουν σε τροχιά πρόκρισης. Αλλωστε αν κέρδιζε το Ιράν θα βρισκόταν ήδη στους “16”. Αυτό το στοιχείο με συνδυασμό ότι οι Πέρσες είχαν διαβάσει τέλεια το παιχνίδι και δεν άφησαν κανένα ελεύθερο χώρο στους Ισπανούς, ανάγκασαν τις δύο ομάδες να παρουσιάσουν ένα κάκιστο πρώτο ημίχρονο.

Η διπλή ζώνη άμυνας του Ιράν δεν άφηνε κανένα περιθώριο στους “Φούριας Ρόχας” να πλησιάσουν την εστία του Μπεϊρανβάντ. Η λύση για την ομάδα του Ιέρο ήρθε από… καραμπόλα.

Σε μια ανύποπτη φάση στο 54′ ο Ντιέγκο Κόστα προσπάθησε να κανει το σουτ η μπάλα κόντραρε δύο φορές και κατέληξε στα δίχτυα. Αυτό ήταν το 3ο γκολ του έμπειρου επιθετικού στη διοργάνωση.

Επτά λεπτά αργότερα ο Εζατολαχί έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, αλλά το Ιράν δεν μπόρεσε να ισοφαρίσει, καθώς υπήρχε νωρίτερα υπόδειξη οφσάιντ, που διαπιστώθηκε μέσω του VAR.

Στη συνέχεια του αγώνα δεν άλλαξε κάτι και ο Πικέ στην 100ή συμμετοχή του με τους “Φούριας Ρόχας” πανηγύρισε μία νίκη που τους κάνει φαβορί για την πρόκριση στους “16”.

Διαιτητής: Αντρες Κούνχα (Ουρουγουάη)
Κίτρινες Κάρτες: 79′ Αμιρι, 90+2 Ομίντ

ΙΡΑΝ (Κεϊρόζ): Μπεϊρανβάντ, Χατζισαφί (69′ Μοχαμαντί), Εζατολαχί, Πουραλιγκαντζί, Ομίντ, Ανσαριφάρντ (75′ Αλιρεζά), Αμίρι (79′ Γκόντος), Ταρέμι, Χοσέινι, Αζμούν, Ρεζαεγιάν

ΙΣΠΑΝΙΑ (Ιέρο): Ντε Χέα, Καρβαχάλ, Πικέ, Ράμος, Ζόρντι Άλμπα, Σέρχιο, Ινιέστα (70′ Κόκε), Ίθκο, Λούκας Βάσκεθ (80′ Ασένσιο), Ντιέγκο Κόστα (89′ Ροντρίγκο), Σίλβα