Κοινωνία
28/12/2018 | 00:25
Militaire News

Ήττα εκτός προγράμματος για τον Ολυμπιακό από την Νταρουσάφακα

Στο 3-0 σταμάτησε το νικηφόρο σερί του Ολυμπιακού στη Euroleague, όπου γνώρισε την 6η ήττα του σε 15 αγωνιστικές στην Κωνσταντινούπολη επιτρέποντας στην ουραγό Νταρουσάφακα να πανηγυρίσει τη 2η νίκη της, 79-75, στη διοργάνωση (μετρούσε 12 σερί ήττες). Σε μία κακή βραδιά, οι «ερυθρόλευκοι» δεν κατάφεραν να αποχαιρετήσουν με θετικό αποτέλεσμα το 2018 και πλέον συγκεντρώνονται στο ματς με τον ΠΑΟΚ την Κυριακή (30/12) για την Α1, ενώ στις 4 Ιανουαρίου υποδέχονται τον Παναθηναϊκό στο ΣΕΦ, στο ευρωπαϊκό ντέρμπι «αιωνίων» για την 1η αγωνιστική του 2ου γύρου στη φάση των ομίλων της Euroleague (16η).

Ο Γιάνις Στρέλνιεκς με 15 πόντους ήταν ο κορυφαίος της ομάδας του Πειραιά, 12 πρόσθεσε ο ΛεΝτέι που είχε και 7 ριμπάουντ, 11 ο Κώστας Παπανικολάου, ενώ 10 πόντους και 9 ριμπάουντ είχε συγκομιδή ο Γιώργος Πρίντεζης. Οι «ερυθρόλευκοι» βρέθηκαν και στο -19, μείωσαν σε 72-69, αλλά δεν κατάφεραν την ανατροπή. Οι Τόνι Ντάγκλας (19π.) και Ζάνις Πέινερς (16π.) ήταν οι κορυφαίοι της τουρκικής ομάδας που έπαιξαν ομαδικά έχοντας υψηλό κίνητρο για μία νίκη απέναντι στον Ολυμπιακό (20 ασίστ έναντι 13 των «ερυθρόλευκων»).

Βράβευσε τον Ντέιβιντ Μπλατ η Νταρουσάφακα αναγνωρίζοντας την προσφορά του στο σύλλογο. Ο νυν τεχνικός του Ολυμπιακού διατέλεσε προπονητής της τουρκικής ομάδας τη διετία 2016-18, οδηγώντας τη για πρώτη φορά στην ιστορία της στα πλέι οφ της Euroleague το 2017 και στην κατάκτηση του EuroCup το 2018.

Τα δεκάλεπτα: 24-12, 42-31, 60-53, 79-75

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε με κακά ποσοστά στα δίποντα, ενώ ήταν άστοχος και έξω από τη γραμμή του τριπόντου (1/6 στην 1η περίοδο). Η τουρκική ομάδα υπερείχε στα ριμπάουντ, έπαιξε ομαδικά (7 ασίστ) και μετά το 20-9 προηγήθηκε με 24-12 στο 10ο λεπτό. Ο Ολυμπιακός βρέθηκε στο -15 στο 12ο λεπτό με τρίποντο του Κιντ και στο -17 μετά από κάρφωμα του Πέινερς. Ο Ολυμπιακός αντέδρασε, πίεσε στην άμυνα και με τον Μιλουτίνοβ να σκοράρει στη ρακέτα πλησίασε στους 9 πόντους, 34-25 στο 17ο λεπτό. Η Νταρουσάφακα όμως πήγε στο +11 (42-31) στα αποδυτήρια στο ημίχρονο.

Ο Ολυμπιακός, με τρίποντο του Ουίλιαμς-Γκος μείωσε σε 41-34, αλλά το σερί 10-0 των γηπεδούχων είχε ως αποτέλεσμα το 51-34 στο 23ο λεπτό. Το +19 (58-39 στο 24′) ήταν η μεγαλύτερη διαφορά, με τον Ολυμπιακό να κυνηγά διαρκώς. Δύο τρίποντα του Στρέλνιεκς αναπτέρωσαν τις ελπίδες του Ολυμπιακού (58-45), με τον Σπανούλη να είναι εύστοχος για το 60-53 στο 30ο λεπτό.

Αν και οι «ερυθρόλευκοι» μείωσαν στους -5, η Νταρουσάφακα είχε έτοιμες τις απαντήσεις. Από το 72-60, με σερί 9-0 ο Ολυμπιακός πλησίασε περισσότερο από ποτέ στη νίκη, 72-69, αλλά ο Ντάγκλας απάντησε για το 74-69. Πρίντεζης και Στρέλνιεκς μείωσαν και στους δύο πόντους 76-74 στα 15΄΄, αλλά ο Ντάγκλας έβαλε μία βολή για το 77-74. Κι όταν ο Πρίντεζης απάντησε με 1/2 για το 77-75, η ευστοχία του Ντάγκλας σε 2 βολές, από το 4ο φάουλ του Στρέλνιεκς, έγειρε οριστικά την πλάστιγγα υπέρ της Νταρουσάφακα.

Διαιτητές: Γκαρθία (Ισπανία), Ρότσα (Πορτογαλία), Γκέλερ (Βέλγιο)
ΝΤΑΡΟΥΣΑΦΑΚΑ (Σελτσούκ Ερνάκ): ΜακΚάλουμ, Οζμιζράκ, Κοσούτ, Κιντ 8 (2), Οζντεμίρογλου, Σαβάς 6, Μπράουν 7 (1), Ντάγκλας 19, Πέινερς 16 (1), Ντίμπλερ 5 (1), Έβανς 8, Έρικ 10
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Ντέιβιντ Μπλατ): Oυίλιαμς-Γκος 7 (1), Τουπάν 5 (1), Σπανούλης 7, Τίμα, Μιλουτίνοβ 6, Στρέλνιεκς 15 (4), Βεζένκοβ 2, Πρίντεζης 10, Παπανικολάου 1 (2), ΛεΝτέι 12