Πρώτη Γραμμή
19/08/2018 | 20:08
Militaire News

Η Ελλάδα ψηλά ξανά στον αθλητισμό! Θρίαμβος της Εθνικής Εφήβων Πόλο

Έγραψε ιστορία στο Σομπατέλι η Εθνική Εφήβων! Τα αγόρια του Δημήτρη Κραβαρίτη επικράτησαν στον τελικό του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος με 9-8 επί της Ισπανίας και ανέβηκαν στην κορυφή του κόσμου.

Οι Έφηβοι ακολούθησαν πιστά τον δρόμο της δόξας που χάραξε πέρυσι στο Βελιγράδι η λίγο μεγαλύτερη γενιά, αυτή των Νέων Ανδρών, η οποία είχε κατακτήσει το χρυσό μετάλλιο στην αντίστοιχη διοργάνωση.

Η ελληνική ομάδα ήταν εντυπωσιακή στο δεύτερο οκτάλεπτο, όταν με επιμέρους σκορ 4-1 μετέτρεψε το 3-3 της πρώτης περιόδου σε 7-4, βάζοντας γερές βάσεις για να φτάσει στο στόχο της.

Οι Ισπανοί μείωσαν στην τρίτη περίοδο τη διαφορά στα δύο γκολ και ακόμη περισσότερο στην τελευταία (8-9), αλλά η Εθνική ομάδα άντεξε και πήρε την τεράστια νίκη. Κορυφαίος σκόρερ του αντιπροσωπευτικού συγκροτήματος ήταν ο Καλογερόπουλος με 3 γκολ.

ΜVP του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος αναδείχτηκε ο Νικόλαος Παπανικολάου!

Τα οκτάλεπτα (πρώτη η Ισπανία): 3-3, 1-4 (ημ.), 3-2, 1-0.

*Στο «μικρό τελικό» η Ουγγαρία επικράτησε με 14-13 της Σερβίας.

Ο ΤΕΛΙΚΟΣ
=========
Η Εθνική έκανε εξαιρετικό ξεκίνημα: Άνοιξε το σκορ με τον Καλογερόπουλο. Αν και ο Σαναχούγια απάντησε λίγο αργότερα, οι παίκτες του Δημήτρη Κραβαρίτη ξέφυγαν με 3-1 με ένα ακόμη γκολ από τον Καλογερόπουλο στον παραπάνω και ένα ακόμη από τον Γραμματικό στην κόντρα. Οι Ισπανοί αντέδρασαν και κατάφεραν να φέρουν το ματς στα ίσα πριν ολοκληρωθεί η πρώτη περίοδος (3-3).

Στη δεύτερη περίοδο, ο Παπανικολάου κέρδισε την αποβολή και στη συνέχεια έκανε το 3-4 για την Ελλάδα. Ο Δήμου στον παίκτη παραπάνω ανέβασε εκ νέου τη διαφορά στα δύο τέρματα. Ο Σαναχούγια μείωσε σε 5-4 για την Ισπανία στον παίκτη παραπάνω, όμως η αντίδραση της εθνικής ήταν η ενδεδειγμένη! Ο Αριστερίδης Χαλυβόπουλος έκανε το 4-6 και στη συνέχεια ο Καλογερόπουλος με το τρίτο του τέρμα διαμόρφωσε το 4-7 (σκορ ημιχρόνου).

Στην τρίτη περίοδο, ο Μπέρτραν μείωσε σε 5-7, αλλά την απάντηση από ελληνικής πλευράς «υπέγραψε» ο Νίκος Κουρούβανης. Οι Ισπανοί συνέχισαν να προσπαθούν με τον Σαναχούγια να είναι ο πρωταγωνιστής των επιθέσεων τους. Ο περιφερειακός των Ισπανών πέτυχε δύο γκολ για να διαμορφώσει το 9-7 του τρίτου οκταλέπτου (κι ενώ είχε μεσολαβήσει και ένα σημαντικό τέρμα από τον Μπραΐμη).

Στο τελευταίο οκτάλεπτο, οι Ισπανοί έκαναν ό,τι μπορούσαν, μείωσαν σε 9-8 με τον Σαναχούγια, αλλά η ελληνική άμυνα ήταν εξαιρετική κρατώντας μέχρι το τέλος.