Κοινωνία
26/11/2020 | 23:28
Militaire News

Εξασθενημένος και ηττημένος ο Ολυμπιακός

Μετά από ένα κάκιστο πρώτος μέρος απέναντι στην Μπασκόνια, ο Ολυμπιακός έκανε υπερπροσπάθεια στην 3η περίοδο, μείωσε από το -22 (21-43) στο -7 (60-67), αλλά λόγω της απουσίας πέντε παικτών του, καθώς και της αγωνιστικής απραξίας, έμεινε από δυνάμεις και ηττήθηκε με 76-90, στο ΣΕΦ, για την 11η αγωνιστική της Euroleague. Αυτή ήταν η 4η ήττα του Ολυμπιακού σε 9 αγώνες.

Η Μπασκόνια πανηγυρίζει την πρώτη νίκη της στο ΣΕΦ μετά από 15 χρόνια και συγκεκριμένα από τις 5 Απριλίου 2007, αλλά και 5η σε 10 αγώνες φέτος στη Euroleague.

O Πιερία Χένρι, κυρίως στο β΄ μέρος, όταν ο Ολυμπιακός έκανε αντεπίθεση, είπε «όχι» στους «ερυθρόλευκους» σημειώνοντας double double με 17 πόντους και 11 ασίστ, ενώ μάζεψε και 6 ριμπάουντ. Ο Ζόραν Ντράγκιτς πρόσθεσε 18 πόντους, 16 ο Άλεκ Πίτερς και 14 ο Ακίλε Πολονάρα.

Από πλευράς Ολυμπιακού ο Χασάν Μαρτίν που υποχρεώθηκε να μείνει στο παρκέ 37:20΄΄ εν τη απουσία ψηλών είχε 12 πόντους και 8 ριμπάουντ, αλλά τα βρήκε σκούρα απέναντι στον «γίγαντα» Γιουσούφα Φαλ, στα πρώτα δύο δεκάλεπτα. Από 15 πόντους πέτυχαν οι Γιώργος Πρίντεζης και Κώστας Σλούκας, οι δύο παίκτες που είχαν δώσει το έναυσμα για αντεπίθεση στην 3η περίοδο. Ο Σακίελ ΜακΚίσικ πέτυχε 12 πόντους αλλά είχε 0/6 τρίποντα.

Τα δεκάλεπτα: 15-23, 31-47, 58-67, 76-90

Ενδεκάδα, με παρόντες σε αυτή τους Κόνιαρη, Νικολαϊδη και Χριστίδη δήλωσε στο φύλλο αγώνα ο Ολυμπιακός, αφού θετικοί στον κορονοϊό ήταν οι Οκτάβιους Έλις, Βασίλης Χαραλαμπόπουλος, Σάσα Βεζένκοφ και Λιβιό Ζαν-Σαρλ και παραμένουν σε καραντίνα. Εκτός λόγω τραυματισμού ήταν ο Ααρον Χάρισον.

Τους Κόνιαρη, Σλούκα, Παπανικολάου, Πρίντεζη και Μάρτιν ξεκίνησε βασικούς ο Μπαρτζώκας, με τους δύο τελευταίους να γνωρίζουν πως θα χρειαζόταν να μείνουν για μεγάλο χρόνο στο παρκέ εν τη απουσία ψηλών και τον Παπανικολάου έτοιμο να παίξει και στο «4». Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε με 5 πόντους του Πρίντεζη, αλλά ένα τρίποντο του Γκιεντράιτις, 5 πόντοι του Βιλντόζα και 5 του γίγαντα Γιουσούφα Φαλ έθεσαν επικεφαλής την Μπασκόνια (8-13). Ο Λαρεντζάκης που αντικατέστησε τον Σλούλα μείωσε σε 11-13, αλλά η συνέχεια ανήκε στους Βάσκους που μάζεψαν 12 ριμπάουντ έναντι 5 του Ολυμπιακού στα πρώτα 10 λεπτά. Ο Άλεκ Πίτερς έκανε ζημιά στους «ερυθρόλευκους» στα τελευταία λεπτά της 1ης περιόδου, πέτυχε 6 διαδοχικούς πόντους και διαμόρφωσε το 15-23. Η ομάδα του Πειραιά είχε μόλος 3/11 δίποντα στην 1η περίοδο!

Διστακτικός στην άμυνα και αναποτελεσματικός στην επίθεση, ο Ολυμπιακός βρέθηκε ακόμη και -22 στο 2ο δεκάλεπτο, 21-43. Μετά το πρώτο του καλάθι δε (17-25) οι παίκτες του Μπαρτζώκα έμειναν χωρίς πόντο για διάστημα περίπου τριών λεπτών. Επηρεασμένοι από τις πολλές απουσίες, οι εναπομείναντες παίκτες του Ολυμπιακού δεν έπαιξαν επιθετική άμυνα και δεν είχαν λύσεις στην επίθεση. Μόνο με ατομικές προσπάθειες, συνήθως με λέι απ ανέβαζε το σκορ ο Ολυμπιακός. Στον αντίποδα, ο Άκιλε Πολονάρα έφτασε τους 11 πόντους, ενώ όσο ήταν ο Φαλ στο παρκέ (7 πόντοι, 7 ριμπάουντ) το τεράστιο κορμί του έκλεινε τους διαδρόμους για τους «ερυθρόλευκους», με τον Μάρτιν να μην μπορεί να σταθεί επάξια απέναντί του. Ήρθε και μια τεχνική ποινή στον πάγκο για διαμαρτυρία του Κώστα Παπανικολάου με την Μπασκόνια να προηγείται με 28-46. Ο Γιαννούλης Λαρεντζάκης, με το δεύτερο τρίποντό του στο παιχνίδι μείωσε σε 31-46, ενώ ο Πολονάρα διαμόρφωσε το σκορ ημιχρόνου (31-47). Η Μπασκόνια είχε κάνει διπλάσια λάθη από τους «ερυθρόλευκους» (10 έναντι 5 του Ολυμπιακού), αλλά υπερτερούσε σε όλους τους άλλους τομείς και ήταν μπροστά με +16.

Κι ενώ όλα έδειχναν πως ο Ολυμπιακός είχε πετάξει… λευκή πετσέτα, στην 3η περίοδο έκανε επιμέρους σκορ 27-20! Σημειώνοντας τους πρώτους 6 πόντους των Πειραιωτών μετά το ημίχρονο, ο Πρίντεζης έδωσε το έναυσμα για ανάκαμψη. Η πίεση στην άμυνα έδωσε ρυθμό στον Ολυμπιακό που είδε τους ΜακΚίσικ, Μάρτιν και Σλούκα να βάζουν την μπάλα στο… πλεχτό. Από τους Βάσκους ο Πιερία Χένρι ήταν ο νέος πρωταγωνιστής έχοντας άξιους συμπαραστάτες τους Ντάγκιτς και Πίτερς, αλλά το θετικό για του παίκτες του Μπαρτζώκα ήταν πως έμεναν ακόμη «ζωντανοί», στο -9, 58-67, στο 30ο λεπτό.

Με 2 βολές του Χασάν Μάρτιν ο Ολυμπιακός έριξε τη διαφορά στο -7, 60-67, αλλά μία παράδοξη φάση είχε ως αποτέλεσμα να υποδείξουν οι διαιτητές φάουλ στον Άλεκ Πίτερς, αλλά και αντιαθλητικό φάουλ στον Σπανούλη. Ο Ολυμπιακός δεν είχε δικαίωμα για βολές, ενώ ο Πίτερς έκανε το 60-69 από τη γραμμή του φάουλ για την Μπασκόνια και ο Χένρι το 60-71. Η εξέλιξη αυτή αποδείχτηκε καταστροφική για τον Ολυμπιακό που αντί να μειώσει στους 5 πόντους βρέθηκε στο -11. Δύο διαδοχικά τρίποντα από Ντράγκιτς και Γκιεντράιτις έδωσαν τη «χαριστική βολή» στον Ολυμπιακό (60-77). Αν και σε τρίποντο ευστόχησε ο Σπανούλης αμέσως μετά (63-77), οι Τζεκίρι και Ντράγκιτς διαμόρφωσαν το 63-81, με 5 λεπτά εναπομείναντα χρόνο. Ο ΜακΚίσικ ήταν αυτός που μείωσε σε 71-81, 2:32΄΄ πριν το φινάλε, αλλά για μία ακόμη φορά η Μπασκόνια απάντησε με διαδοχικά τρίποντα (από Πίτερς και Χένρι) για το 71-87 και η… σεμνή τελετή έλαβε τέλος.

Διαιτητές: Μπελόσεβιτς (Σερβία), Ράντοβιτς (Κροατία), Μπισάνζ (Γαλλία)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Γιώργος Μπαρτζώκας): Λαρεντζάκης 6 (2), Κόνιαρης, Σπανούλης 7 (1), Σλούκας 15 (2), Μάρτιν 12, Πρίντεζης 15 (1), Παπανικολάου 7 (1), Τζένκινς 2, ΜακΚίσικ 12
ΜΠΑΣΚΟΝΙΑ (Ντούσκο Ιβάνοβιτς): Βιλντόζα 6 (1), Τζεκίρι 6, Χένρι 17 (2), Φαλ 7, Πίτερς 16 (2), Ντράγκιτς 18, Γκιεντράιτις 6 (2), Πολονάρα 14 (3)