Κοινωνία
04/02/2020 | 22:38
Militaire News

Euroleague: Βαριά ήττα για τον Ολυμπιακό από τη Ζαλγκίρις

Στην ίδια βαθμολογική θέση, με 9 νίκες – 14 ήττες, βρήκε τον Ολυμπιακό και τη Ζαλγκίρις η ολοκλήρωση της μεταξύ τους αναμέτρησης, στο Κάουνας, για την 23η αγωνιστική της Euroleague. Μια θέση που δεν αφήνει ελπίδες πλέον για παρουσία στα πλέι οφ της διοργάνωσης. Παρά την καλή αμυντική παρουσία του α΄ μέρους, η ομάδα του Πειραιά δέχτηκε επιμέρους σκορ 23-8 στην 3η περίοδο, τα τρίποντα των γηπεδούχων έπεφταν σαν «βροχή» για να παραδοθεί άνευ όρων στην 4η περίοδο μέχρι το τελικό 94-69.

Οι Ρότσεστι (θλάση στο δεξιό γαστροκνήμιο), Σπανούλης (πόδι) τραυματίστηκαν και δεν ξαναμπήκαν στο παρκέ, ενώ στην Αθήνα είχαν μείνει οι τραυματίες Γιώργος Πρίντεζης και Βασίλης Χαραλαμπόπουλος (χάνει το υπόλοιπο της σεζόν).

Η ομάδα του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους που μετρά πλέον 6 νίκες στα 8 τελευταία παιχνίδια της επέδειξε πολυφωνία στην επίθεση παίρνοντας διψήφιο νούμερο πόντων από 6 παίκτες. Πρώτος σκόρερ της Ζαλγκίρις αναδείχτηκε ο Αρτούρας Μιλάκνις με 19 πόντους (5/7 τρίποντα από τα 14/22 της ομάδας του).

Δύο παίκτες σημείωσαν διψήφιο νούμερο πόντων από πλευράς Ολυμπιακού, ο Σάσα Βεζένκοφ (15π.) και ο Ογκάστιν Ρούμπιτ (10π.). Ο Νίκολα Μιλουτίνοβ μάζεψε 13 ριμπάουντ, ενώ ο Οκτάβιους Έλις δεν μπόρεσε να βοηθήσει την ομάδα του (4π., 2ρ.), αφού δεν έχει προλάβει να βρει χημεία λόγω του μικρού χρονικού διαστήματος από την μετακίνησή τους στους «ερυθρόλευκους».

Τα δεκάλεπτα: 22-17, 46-37, 69-48, 94-69

Στους τραυματισμούς των Βασίλη Σπανούλη και Τέιλορ Ρότσεστι, εστίασε ο Γιώργος Μπαρτζώκας στη συνέντευξη Τύπου, μετά τη βαριά ήττα του Ολυμπιακού από τη Ζαλγκίρις στο Κάουνας, με την οποία απομακρύνεται για τους Πειραιώτες ο στόχος της πρόκρισης στα πλέι οφ της Euroleague. Όπως δήλωσε ο Έλληνας τεχνικός η κατάσταση του αστραγάλου του αρχηγού των «ερυθρόλευκων» θα ξεκαθαρίσει αύριο, ενώ ο Ρότσεστι θα μπει στα… πιτς για περίπου τρεις εβδομάδες.

«Θα ήθελα να συγχαρώ την Ζαλγκίρις, που έκανε ένα πολύ καλό παιχνίδι», είπε αρχικά ο Μπαρτζώκας και συνέχισε: «Για εμάς ήταν μια δύσκολη διαδικασία να νικήσουμε αυτό το ματς, καθώς χάσαμε στη διάρκεια του αγώνα δυο πολύ έμπειρους παίκτες, τον Σπανούλη και τον Ρότσεστι. Στερηθήκαμε δημιουργίας, σκορ και γενικά της εμπειρίας τους, καθώς αναγκαστήκαμε με κάποιους πιο άπειρους γκαρντ. Ξεκινήσαμε χαλαροί στην άμυνα. Η Ζαλγκίρις είχε μόλις ένα λάθος στο πρώτο ημίχρονο, γιατί δεν πιέζαμε. Ξέραμε ότι έχει δυο πολύ καλούς σουτέρ, τους Μιλάκνις και Ρίβερς, που έβαλαν εννιά τρίποντα αθροιστικά. Αυτή είναι η Εuroleague. Πρέπει να είσαι πάντα έτοιμος για το επόμενο παιχνίδι κι εμείς δεν ήμασταν σήμερα. Πρέπει να μαζέψουμε τα κομμάτια μας για το επόμενο ματς».