Κοινωνία
08/02/2019 | 00:11 (ενημερώθηκε 5 έτη πριν)
Militaire News

Euroleague: Ο Ολυμπιακός έχασε στο Ισραήλ από τη Μακάμπι

Την 3η διαδοχική ήττα του, μετά από αυτές από τη Φενερμπαχτσέ και την Μπαρτσελόνα, υπέστη ο Ολυμπιακός, 65-64, στο Τελ Αβίβ από τη Μακάμπι του Γιάννη Σφαιρόπουλου. Σε ένα κακό ποιοτικά παιχνίδι και για τις δύο ομάδες, οι Πειραιώτες αποδείχτηκαν ένα «κλικ» χειρότεροι, με τον Σπανούλη να αφυπνίζεται στο τελευταίο δίλεπτο, διάστημα στο οποίο σημείωσε τους 8 (με 2 τρίποντα) από τους 16 πόντους του (3/8 τρίποντα και μηδέν ασίστ συνολικά), αλλά ο σταρ των γηπεδούχων, Σκότι Ουίλμπεκιν (17π. με 1/7 τρίποντα) πέτυχε παλικαρίσιο καλάθι 4.4’’ πριν τη λήξη και έβαλε σε τροχιά πλέι οφ τους Ισραηλινούς (10-12). Οι ελπίδες για επιστροφή στην πρώτη τετράδα μειώθηκαν για τον Ολυμπιακό καθώς πλέον έμεινε 2 νίκες πίσω από την 4η Αναντολού Εφές, μετρά 12 νίκες -10 ήττες και κινδυνεύει να υποχωρήσει και κάτω από την 6η θέση. Με 5/26 τρίποντα, 7 ασίστ στο σύνολο και μόνο 2 παίκτες με διψήφιο νούμερο (σημείωσε 16 πόντους και ο Ουίλιαμς-Γκος) ο Ολυμπιακός έδειξε μία ακόμη φορά πως έχει πρόβλημα στην παραγωγικότητα και πως διανύει περίοδο κάμψης.

Ακολουθεί το All Star Game του ΕΣΑΚΕ την Κυριακή (10/2) στο “ Nick Galis Hall” όπου θα συμμετάσχουν οι αστέρες του Ολυμπιακού και ο προπονητής του Ντέιβιντ Μπλατ και εν συνεχεία, το ντέρμπι «αιωνίων» για το Κύπελλο (ημιτελικός) με τον Παναθηναϊκό στο ΟΑΚΑ, όπου οι «ερυθρόλευκοι», την Τετάρτη (13/2), εκτός από την πρόκριση στον τελικό διεκδικούν και την πρώτη νίκη τους στο ΟΑΚΑ φέτος, αφού έχουν ηττηθεί στην έδρα των «πρασίνων» τόσο στην Α1 (79-70) όσο και στη Euroleague (93-80).

Την Παρασκευή (8/2) στις 13:40 θα προσγειωθεί στο «Ελευθέριος Βενιζέλος» το αεροσκάφος που θα μεταφέρει από τη Ρώμη (έναρξη ταξιδιού από την Ατλάντα) το νέο απόκτημα του Ολυμπιακού, τον Μπριαντέ Ουέμπερ.

Τα δεκάλεπτα: 14-16, 26-29, 45-42, 65-64

Ο Ολυμπιακός πέρασε την μπάλα στη ρακέτα, αμέσως μετά το τζάμπολ, με τους ΛεΝτέι και Μιλουτίνοβ να νικούν τους αντιπάλους τους (2-8). Εν συνεχεία, την εκτέλεση ανέλαβε από την περιφέρεια ο Ουίλιαμς-Γκος με τους «ερυθρόλευκους» να διατηρούν σταθερά προβάδισμα 6 πόντων (4-10 και 8-14). Η Μακάμπι απάντησε με σερί 6-0, ισοφαρίζοντας σε 14-14, με δίποντο του Τάρικ Μπλακ και 4 διαδοχικούς πόντους του Τζέρεμι Πάργκο. Οι 2 πρώτοι του Βασίλη Σπανούλη επέτρεψαν στην ομάδα του Πειραιά να προηγηθεί με βραχεία κεφαλή στην 1η περίοδο, 14-16.

Οι δύο ομάδες παρουσίασαν κακό θέαμα στη 2η περίοδο, με τη μέγιστη διαφορά το +4 υπέρ του Ολυμπιακού (20-24). Η εμμονή για σουτ τριών πόντων, τόσο από πλευράς Μακάμπι όσο και από πλευράς Ολυμπιακού… αποδείχτηκε λανθασμένη, με κάθε ομάδα να μετρά μόλις 1/12 έξω από τα 6.75, σε 20 λεπτά αγώνα. Από έναν πρωταγωνιστή είχαν οι δύο αντίπαλοι: Η Μακάμπι τον συνήθη ύποπτο Σκότι Ουίλμπεκιν (10π.) και οι Πειραιώτες τον Νάιτζελ Ουίλιαμς-Γκος (10π.). Από εκεί και πέρα… τίποτα! Ο Σπανούλης τέλειωσε το α΄ μέρος με μηδέν ασίστ, κάτι που έχει να… του συμβεί πολύ καιρό! Φανερά επηρεασμένοι από τον τραυματισμό τους, ο Μιλουτίνοβ έμεινε στους 4 πόντους και ο Παπανικολάου στο… μηδέν, με 0/3 τρίποντα, σε 14 λεπτά συμμετοχής! Μόνο 4 πόντους μετρούσε και ο Γιώργος Πρίντεζης! Το μόνο θετικό για τους «ερυθρόλευκους» ήταν πως δεν είχε επιτρέψει στη Μακάμπι να τον προσπεράσει (ισοφάρισε πάντως 24-24 με τον Ρολ), με τον Μπόγρη να μαζεύει διαδοχικά ριμπάουντ στο τέλος της 2ης περιόδου και τον Στρέλνιεκς, με τρίποντο να διαμορφώνει το σκορ ημιχρόνου, 26-29.

H Mακάμπι δεν άργησε να προσπεράσει, έκανε σερί 4-0, με την επανέναρξη (με Ομπράιαντ και Κέιν), για το 30-29. ΛεΝτέι, Γκος και Μιλουτίνοβ έδωσαν λύσεις για τον 33-35, αλλά μέχρι την ολοκλήρωση της 3ης περιόδου, το προβάδισμα θα άλλαζε διαρκώς… χέρια! Όσο κι αν πάλευε ο Γιώργος Πρίντεζης στη ρακέτα (7ρ. μέχρι το 30ο λεπτό), η ομάδα του Πειραιά είχε ξεκάθαρο πρόβλημα στο σκοράρισμα για μία ακόμη βραδιά, με τον ηγέτη του Ολυμπιακού, Βασίλη Σπανούλη να έχει συγκομιδή μόνο 4 πόντους και 2 ριμπάουντ σε 15 λεπτά συμμετοχής. Η τελευταία φορά που είχε τα ηνία στο προβάδισμα ήταν το 41-42 με μία βολή του Στρέλνιεκς. Ρολ και Τάιους έκαναν το 45-42, με το επιμέρους σκορ να είναι υπέρ των γηπεδούχων στο τρίτο δεκάλεπτο (19-13) και τα τρίποντα… 2/16 για τη Μακάμπι και 1/17 για τον Ολυμπιακό σε 30 λεπτά αγώνα.

Στην 4η περίοδο, ο Μιλουτίνοβ έδειξε να το παίρνει προσωπικά, μειώνοντας σε 51-49 με προσωπικές νίκες, αλλά σε εκείνο το διάστημα, η επίσης κακή έως τότε Μακάμπι, επέδειξε πολυφωνία στην επίθεση ξεφεύγοντας με 59-55 (Πάργκο, Ρολ και Μπλακ). Μόλις 6 ασίστ (και 4 λάθη) είχε ο Ολυμπιακός έως τότε (από 2 οι Ουίλιαμς-Γκος, Στρέλνιεκς και από 1 οι Πρίντεζης, Μάντζαρης), όταν συνήθως… έχει 6 ο Σπανούλης (έως τότε μηδέν έξτρα πάσες και 1/6 τρίποντα το παιχνίδι) μόνος του! Πάντως, ήταν με 3 δικές του βολές που ο Ολυμπιακός πλησίασε 61-58, ενώ μετά τις 2/2 βολές του Τάρικ Μπλακ, ο αρχηγός των «ερυθρόλευκων» ευστόχησε στο δεύτερό του τρίποντο για το 63-61, με εναπομείναντα χρόνο 1:05΄΄. Ο Σπανούλης, αν και είχε την πάσα στον Παπανικολάου, προτίμησε το δίποντο, αλλά ήταν άστοχος για να πάρει και την επόμενη επίθεση, και αυτή τη φορά ήταν εύστοχος ξανά σε τρίποντο (63-64) στα 14΄΄ πριν τη λήξη! Μετά το τάιμ άουτ που πήρε ο Γιάννης Σφαιρόπουλους για να οργανώσει την επίθεση, ο Μπλατ δεν ζήτησε να γίνει φάουλ και ο “ killer” της Μακάμπι, ο Ουίλμπεκιν «πλήγωσε» τον Ολυμπιακό, πετυχαίνοντας δύσκολο καλάθι, στα 4.4΄΄. Ηταν η σειρά του Μπλατ να ζητήσει τάιμ άουτ, ο Σφαιρόπουλος έκανε 3 αλλαγές (έξω βγήκαν οι Ουίλμπεκιν, Ροκ και Ζούσμαν και τη θέση τους πήραν οι Κολϊαρο, Κέιν, Τάιους) και με την επανέναρξη, ο Πρίντεζης αποδείχτηκε άστοχος στα 0,4’’. Η επαναφορά του Ουίλιαμς-Γκος αλλοιώθηκε, ο Σπανούλης σηκώθηκε για σουτ, δεν μπήκε, αλλά και να έμπενε ήταν εκτός χρόνου. Ετσι, η Μακάμπι πανηγύρισε μία πολύ μεγάλη νίκη απέναντι στον Ολυμπιακό που της δίνει δικαίωμα να ελπίζει για παρουσία στην οκτάδα.

Διαιτητές: Ιερεθουέλο (Ισπανία), Πατέρνικο (Ιταλία), Νέντοβιτς (Σλοβενία)

ΜΑΚΑΜΠΙ ΤΕΛ ΑΒΙΒ (Γιάννης Σφαιρόπουλος): Ουίλμπεκιν 17 (1), Πάργκο 5 (1), Ο’Μπράιαντ 7, Κολοϊαρο, Ρολ 9 (1), Κέιν 6, Τάιους 2, Ντιμπαρτολομέο, Κοέν, Μπλακ 19, Ζούσμαν
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Ντέιβιντ Μπλατ): Ουίλιαμς-Γκος 16, Τουπάν 3 (1), Σπανούλης 16 (3), Τίμα, Μιλουτίνοβ 9, Στρέλνιεκς 4 (1), Βεζένκοφ, Πρίντεζης 6, Παπανικολάου 2, Μάντζαρης, Μπόγρης 2, ΛεΝτέι 6