03/03/2018 | 09:46
Militaire News

Euroleague: Ο Ολυμπιακός κέρδισε τον ΠΑΟ μέσα στο “σπίτι” του

Euroleague: Ο Ολυμπιακός κέρδισε τον ΠΑΟ μέσα στο

Ο Ολυμπιακός άντεξε στο εξωπραγματικό come back του Παναθηναϊκού στην τελευταία περίοδο και στην παράταση (71-71 κ.α.)… άρπαξε το πολύτιμο «διπλό», με το οποίο εξασφάλισε και μαθηματικά την πρόκρισή του στα play off της Euroleague, ενώ «αγκάλιασε» τη 2η θέση και το πλεονέκτημα της έδρας.

Οι «ερυθρόλευκοι» (17-7) επικράτησαν με 87-85 των «πράσινων» (14-10) στο κατάμεστο ΟΑΚΑ, για την 24η αγωνιστική, και υπό το βλέμμα των Δημήτρη Γιαννακόπουλου (αψήφησε την ποινή της Euroleague) και Δημήτρη Διαμαντίδη, έγιναν η 2η ομάδα, μετά την ΤΣΣΚΑ, που περνά νικηφόρα τη φετινή σεζόν από την έδρα του εξάστερου.

Παράλληλα, οι Πειραιώτες κράτησαν τους «πράσινους» σε απόσταση από την τετράδα και το πλεονέκτημα της έδρας, ενώ έδωσαν τέλος στο εις βάρος τους 5-0, που μετρούσε από τους περσινούς τελικούς της Α1 το «τριφύλλι».

Πρώτος σκόρερ του Ολυμπιακού ο μέχρι σήμερα… τελειωμένος Μπράιαν Ρόμπερτς με 18 πόντους και κομβικά τρίποντα (4/4), ενώ τον ακολούθησαν σε απόδοση οι ψυχωμένοι Γιώργος Πρίντεζης (15π. και έφτασε τους 2.507 πόντους στην Euroleague, ανεβαίνοντας στην 9η θέση της σχετικής λίστας και προσπερνώντας Διαμαντίδη και Μπατίστ), Βασίλης Σπανούλης (15π.) και Ιωάννης Παπαπέτρου (11π.). Ντεμπούτο με 5 πόντους και 3 ασίστ για τον Μπόμπι Μπράουν.

Από τους «πράσινους ξεχώρισαν οι Νικ Καλάθης (23π., 10ασ.), Τζέιμς Γκιστ (21π.) και Κρις Σίνγκλετον (13π.), τη στιγμή που οι Μάικ Τζέιμς και Κέι Σι Ρίβερς ήταν… σκιά του εαυτού τους στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα.

Το ολοκληρωτικό μπάσκετ του Ολυμπιακού φανέρωσε όλες τις αδυναμίες του Παναθηναϊκού σε άμυνα και επίθεση για 30 λεπτά (50-62 στο 30΄) και τη στιγμή που οι «ερυθρόλευκοι» έδειχναν ότι θα έφταναν εκ του ασφαλούς στη νίκη, οι «πράσινοι» έβαλαν… φωτιά στον αγώνα και με επιμέρους σκορ 21-9 στο 4ο δεκάλεπτο έστειλαν στο παιχνίδι στην παράταση, όπου ηττήθηκαν στις λεπτομέρειες.

Τα δεκάλεπτα: 18-16, 34-43, 50-62, 71-71κ.α., 85-87 παρ.

Ο Παναθηναϊκός αξιοποίησε στο πρώτο δεκάλεπτο το δίδυμο Καλάθης-Γκιστ, βρήκε ρυθμό στην επίθεση, παρά την αστοχία του (2/6τρ., 2/6β. ), αλλά η αδυναμία του στα αμυντικά καθήκοντα δεν του επέτρεψε να οικοδομήσει διαφορά ασφαλείας (18-16 στο 10΄). Στον αντίποδα, ο Ολυμπιακός κατάφερε μέσα από την άμυνα να απαντήσει, προηγήθηκε με 11-12 στο 8΄, μετά από ενέργειες των Σπανούλη και ΜακΛιν, ενώ όταν είδε τους «πράσινους» να ξεφεύγουν με 16-12, είχε την απάντηση από τα 6.75, δια χειρός Ρόμπερτς.

Ο Αμερικανός γκαρντ, μάλιστα, έδωσε συνέχεια στο σερί του από τα 6.75 και μετρώντας 3/3 τρίποντα έβαλε τον Ολυμπιακό στο 13΄ και πάλι μπροστά στο σκορ (23-26). Με τον Παναθηναϊκό, μάλιστα, να τα… χάνει στην επίθεση στη δεύτερη περίοδο, οι Πειραιώτες «χτύπησαν» μέσα στην αντίπαλη ρακέτα και στο 16΄ ξέφυγαν για πρώτη φορά με διψήφια διαφορά (26-36, με επιμέρους στκο 8-20!), η οποία πήρε τη μέγιστη τιμή της στο 19΄ (30-43, +13). Με 4/14 τρίποντα στο ημίχρονο και χαμένη τη μάχη των ριμπάουντ (11 έναντι 20 του Ολυμπιακού), οι «πράσινοι» δεν μπόρεσαν να αντιδράσουν και μοιραία πήραν το δρόμο προς τα αποδυτήρια στο -9 (34-43).

Ο επιθετικός πλουραλισμός των «ερυθρόλευκων» (σκόραραν όλοι πλην του Μάντζαρη και του Μπράουν που δεν πάτησε παρκέ) και η αμυντική προσήλωση τους αποτέλεσαν τα «κλειδιά» της διαφοράς της ομάδας του Γιάννη Σφαιρόπουλου.

Με τον Παναθηναϊκό να δείχνει… υπνωτισμένος και στην τρίτη περίοδο, ο Ολυμπιακός δεν απειλήθηκε. Σπανούλης και Πρίντεζης κράτησαν τη διαφορά των +12 πόντων μέχρι το 25΄ (40-52), ενώ ακόμη κι όταν έδειξαν να ενεργοποιούνται και πάλι οι Καλάθης-Γκιστ, μειώνοντας σε 45-52, ο Σπανούλης ήταν εκεί με μακρινό τρίποντο για να επαναφέρει την τάξη (45-55 στο 26΄)… Η περίοδος έκλεισε με τρίποντο του Παπαπέτρου στην εκπνοή (50-62 στο 30΄).

Ωστόσο, στον… επίλογο του αγώνα ο Παναθηναϊκός φανέρωσε… σφυγμό. Με τον Λοτζέσκι να δίνει το έναυσμα από τα 6.75 και τον Καλάθη να ακολουθεί οι «πράσινοι» έτρεξαν επιμέρους σκορ 14-5 και στο 36΄ μείωσαν σε 64-67. Σπανούλης και Ρόμπερτς επέστρεψαν στο παρκέ αντί των Μπράουν, Στρέλνιεκς, αλλά ο Ολυμπιακός συνέχισε να έχει πρόβλημα στην επίθεση. Στον αντίποδα, ο Ρίβερς ευστοχούσε στο πρώτο του τρίποντο στον αγώνα, ο Τζέιμς έδινε λύσεις και ο Γκιστ έγραφε στο 39΄ την ανατροπή (71-70). Με ½ βολές του αρχηγού του Ολυμπιακού έγινε το 71-71, που δεν άλλαξε μέχρι το τέλος της κανονικής διάρκειας, καθώς Σπανούλης και Τζέιμς υπέπεσαν σε λάθη στην προσπάθεια να χαρίσουν τη νίκη στην ομάδα τους στα τελευταία δευτερόλεπτα.

Μάχη σώμα με σώμα στην παράταση, με τους «πράσινους» να βρίσκουν τα τρίποντα δια χειρός Ρίβερς και Καλάθη (81-78 στο 43΄), αλλά τον Σπανούλη να ισοφαρίζει σε 81-81 με καλάθι και φάουλ 1:33΄΄ πριν από τη λήξη.

Με 1/2 βολές του Καλάθη, οι «πράσινοι» ανέκτησαν το προβάδισμα (82-81), αλλά ο Ρόμπερτς ήταν εκεί και με τρίποντο του οι «ερυθρόλευκοι» προηγήθηκαν και πάλι με 82-84 στο 44΄. Ο Αμερικανός έδωσε αέρα 4 πόντων στον Ολυμπιακό μετά από 2/2 βολές (82-86) , αλλά ο Τζέιμς μείωσε άμεσα σε 84-86. Τι ακολούθησε; Λανθασμένο φάουλ του Ρίβερς στον Παπαπέτρου, με τον τελευταίο να σφραγίζει στα 4΄΄ για τη λήξη το τελικό 84-87, μετά από 1/2 βολές. Το τελικό σκορ γράφτηκε με 1/2 βολές του  Τζέιμς (85-87).

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Ιερεθουέλο (Ισπανία), Γιαβόρ (Σλοβενία), Ρόκα (Πορτογαλία)

Οι συνθέσεις:

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Τσάβι Πασκουάλ): Σίνγκλετον 13 (2 τρίποντα, 8 ριμπάουντ), Ρίβερς 6 (2), Τζέιμς 9 (3/6 δίποντα, 0/4 τρίποντα, 3/5 βολές), Πέιν 5, Παππάς 1, Γκιστ 21 (7/8 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 4/6 βολές, 6 ριμπάουντ), Βουγιούκας 1, Λεκαβίτσιους, Γκάμπριελ 3 (1), Λοτζέσκι 3 (0/1 δίποντο, 1/4 τρίποντα), Καλάθης 23 (7/15 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 3/9 βολές, 4 ριμπάουντ, 10 ασίστ, 1 κλέψιμο), Αντετοκούνμπο.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Γιάννης Σφαιρόπουλος): ακΛιν 9, Μπράουν 5, Παπαπέτρου 11 (2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Σπανούλης 15 (4/8 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 4/5 βολές), Μιλουτίνοβ 4, Στρέλνιεκς 4, Τιλί 2 (5 ριμπάουντ), Πρίντεζης 15 (3/8 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 3/4 βολές, 6 ριμπάουντ), Παπανικολάου 3 (6 ριμπάουντ), Μάντζαρης, Ρόμπερτς 18 (1/1 δίποντο, 4/4 τρίποντα, 4/5 βολές), Ουίλτζερ 1.