Κοινωνία
16/11/2019 | 00:03
Militaire News

Euroleague: Επιτέλους επιστροφή στις νίκες για τον Ολυμπιακό

Στον τρίτο διαδοχικό αγώνα του στο ΣΕΦ, ο Ολυμπιακός πέτυχε την πρώτη νίκη και 3η στο σύνολο, 83-74, σε 8 αγωνιστικές της Euroleague πιάνοντας τη Ζαλγκίρις Κάουνας στον βαθμολογικό πίνακα. Η 3η περίοδος ήταν η καλύτερη επιθετικά των «ερυθρόλευκων», διάστημα στο οποίο σημείωσαν 5 τρίποντα… κι ενώ είχαν 1/9 έξω από τα 6.75 στο ημίχρονο! Το ματς κυμάνθηκε σε χαμηλή παραγωγικότητα και σκορ για τις δύο ομάδες, με τον Ολυμπιακό να αποδεικνύει στο παρκέ πως το ήθελε περισσότερο.

Ο Βασίλης Σπανούλης ήταν και πάλι ηγέτης με 16 πόντους και 7 ασίστ, οι Μιλουτίνοβ (14π., 8ρ.) και Ριντ (10π.) δημιούργησαν πρόβλημα στη φροντ λάιν των Λιθουανών, όπως και ο Πρίντεζης (10π.), ο Μπράντον Πολ (14π.) προτιμούσε τα τρίποντα, ενώ ο Παπανικολάου τα έδινε όλα στην άμυνα. Ο Κεμζούρα άλλαζε τον έναν παίκτη μετά τον άλλον ή… τρεις τρεις και το rotation φάνηκε να μπερδεύει τον Σαρούνας Γιασικεβίτσιους και τους παίκτες του. Κυρίως, ο Ολυμπιακός έπαιξε ως ομάδα, επέδειξε πολυφωνία στην επίθεση (μόνο οι Πάντερ και Μπάλντγουιν δεν σκόραραν) και κράτησε χαμηλά την παραγωγικότητα της αντιπάλου του. Αχίλλειος πτέρνα για τους Πειραιώτες τα επιθετικά ριμπάουντ (μόλις 2)!

Λάντειλ (23π.), Λεκαβίτσιους (14π.) και Γουόλκαπ (10π.) σημείωσαν διψήφιο νούμερο πόντων για τη Ζαλγκίρις, αλλά ήταν ουσιαστικά το αποτελεσματικό μαρκάρισμά τους στο β΄ μέρος που επέτρεψε στην ομάδα του Πειραιά να επιστρέψει στις νίκες.

*** Ο προπονητής του Ολυμπιακού Κεστούτις Κεμζούρα έβαλε τον Ουέιντ Μπάλντγουιν στη δωδεκάδα αφήνοντας εκτός αυτής τον Ουίλ Τσέρι.

Τα δεκάλεπτα: 19-18, 37-39, 60-55, 83-74