Κοινωνία
17/06/2021 | 23:02
Militaire News

Euro 2020: Νίκησε η Ουκρανία τη Βόρεια Μακεδονία και βλέπει πρόκριση στους 16

Η Ουκρανία… σηκώθηκε όρθια (σ.σ. είχε χάσει 3-2 στην πρεμιέρα της από την Ολλανδία) στην Nationala Arena στο Βουκουρέστι, μπροστά σε 25.000 θεατές, και νίκησε 2-1 τη Βόρεια Μακεδονία, έχοντας ένα καλό ημίχρονο -το πρώτο- και σκόρερ τους Γιάρεμτσουκ (29΄) και Γιαρμολένκο (34΄).

Άφησε έτσι χωρίς βαθμούς την αντίπαλό της (σ.σ. είχε χάσει 3-1 από την Αυστρία), που απλά κατάφερε να μειώσει (57΄) με… ριμπάουντ του Αλιόσκι, σε δική του εκτέλεση πέναλτι.

Έτσι η Ουκρανία του Αντρέι Σεβτσένκο, που έχασε (84΄) επίσης πέναλτι (σ.σ. εκτέλεσε ο Μαλινόφσκι και απέκτουσε ο Ντιμιτριέβσκι), η πρώτη ομάδα που είχε αποκλειστεί στο EURO 2016, έμεινε «ζωντανή» στην υπόθεση-πρόκριση, επιστρέφοντας στο Βουκουρέστι την 3η και τελευταία αγωνιστική (21/6), για να αντιμετωπίσει την Αυστρία.

Από το πρώτο λεπτό η Ουκρανία, κυριάρχησε, πίεσε πολύ και ψηλά, προσπαθώντας να αναγκάσει την άμυνα της Βόρειας Μακεδονίας να κάνει λάθος.
Αναδεικνύοντας σε ρόλο πρωταγωνιστή τον τερματοφύλακά της Βόρειας Μακεδονίας, Ντιμιτριέβσκι, και τους Ουκρανούς Γιαρμολένκο, Ζιντσένκο, Σαπαρένκο και Μαλινόφσκι να είναι οι μεγαλύτερες απειλές από το ξεκίνημα, δημιουργώντας πολλές ευκαιρίες για γκολ.

Τελικά το γκολ έφτασε στο 29΄, όταν από εκτέλεση κόρνερ, ο Καραβάεφ με έξυπνο τακουνάκι έστειλε την μπάλα στον Αντρεϊ Γιαρμολένκο, ο οποίος από κοντά με πλασέ άνοιξε το σκορ (1-0).

Πέντε λεπτά αργότερα (34΄), ήταν η σειρά του Ρόμαν Γιάρεμτσουκ από πάσα του (σκόρερ) Γιαρμολένκο, να επισφραγίσει (2-0) την ανωτερότητα της Ουκρανίας, διπλασιάζοντας το προβάδισμα της ομάδας του, νικώντας -με εξαιρετικό πλασέ- τον Ντιμιτριέβσκι, βγαίνοντας μόνος του από πλάγια, «σπάζοντας» το οφσάιντ.

Η Βόρεια Μακεδονία δεν είχε κάποια απάντηση, αφού ακόμα και η προσπάθεια του Πάντεφ (39΄) που κατέληξε στα δίκτυα, ακυρώθηκε ως οφσάιντ, στην πιο καλή στιγμή της στο πρώτο μέρος.
Ένα ημίχρονο άνετο για την Ουκρανία, χάρη στο δυναμικό δίδυμο των -σκόρερ- Γιαρμολένκο και Γιάρεμτσουκ, που σκόραραν για τρίτο διαδοχικό αγώνα, ορθώνοντας μπροστά στη Βόρεια Μακεδονία ένα… βουνό για να ανέβει.

Όπως αναμενόταν, η Βόρεια Μακεδονία επιχείρησε να αντιδράσει από το ξεκίνημα του β΄ μέρους, αναγκάζοντας τον Μπουσκάν στην πρώτη επέμβασή του -χαμηλά στα δεξιά του- σταματώντας την προσπάθεια του Αντέμι, αφού ο μέσος της Ντιναμό Ζάγκρεμπ συνδιάστηκε καλά με τον αρχηγό του, Πάντεφ.

Και λίγο αργότερα… ήρθε η επιβράβευση, όταν σε υπέροχο σουτ του Τραϊκόβσκι, ο Μπουσκάν αποκρούσει, στέλνει τη μπάλα στο δοκάρι, ο Πάντεφ έτρεξε να πάρει το «ριμπάουντ», ανατράπηκε από τον Καραβάεφ και ο διαιτητής έδειξε αμέσως… πέναλτι.
Την εκτέλεση (57΄) ανέλαβε ο Αλιόσκι, ο Μπουσκάν σταμάτησε το πρώτο σουτ, αλλά στην επαναφορά ο 29χρονος μέσος της Λιντς έστειλε τη μπάλα στα δίκτυα (2-1).

Η Ουκρανία έδειχνε μια διαφορετική ομάδα μετά το ημίχρονο, παίζοντας με την αίσθηση ότι έχει τους τρεις βαθμούς στην… τσέπη της. Όμως  οι παίκτες της Βόρειας Μακεδονίας δεν μπόρεσαν να συνεχίσουν την πίεση και ο ρυθμός έπεσε, επιτρέποντας στους Ουκρανούς καλύτερη διαχείριση.

Οι παίκτες του Αντρέι Σεβτσένκο έχασαν την ευκαιρία για μεγαλύτερη έκταση στο σκορ, όταν το πέναλτι που καταλόγισε ο Αργεντινός Ραπαλίνι (πρώτος μη Ευρωπαίος σε EURO) με χρήση VAR, σε χέρι του Αβραμόφσκι (από εκτέλεση φάουλ), το εκτέλεσε ο Μαλινόφσκι, αλλά απέκρουσε ο Ντιμιτριέβσκι, διατηρώντας το αποτέλεσμα μέχρι το τελευταίο σφύριγμα.

Διαιτητής: Φερνάντο Αντρές Ραπαλίνι (Αργεντινή)

Κίτρινες κάρτες: Σαπαρένκο (43΄), Βελκόφσκι (59΄), Αβραμόφσκι (83΄)

Οι συνθέσεις των ομάδων:

ΟΥΚΡΑΝΙΑ (Αντρέι Σεβτσένκο): Μπουσκάν, Καραβάεφ, Ζαμπάρνι, Ματβιένκο, Μικολένκο, Στεπανένκο, Γιαρμολένκο (70΄ Τσιγκανκόβ), Σαπαρένκο (78΄ Σίντορτσκουκ), Ζιντσένκο, Μαλινόφσκι (90΄ Σόμπολ), Γιάρεμτσουκ (70΄ Μπεσεντίν)

ΒΟΡΕΙΑ ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ (Ιγκόρ Αντζελόφσκι): Ντιμιτριέβσκι, Ριστόφσκι, Βελκόφσκι (85΄ Τριτσκόβσκι), Μουσλίου, Νικόλοφ (46΄ Τραϊκόβσκι), Αντέμι (85΄ Ριστέβσκι), Σπιρόφσκι (46΄ Κουρλίνοφ), Αλιόσκι, Μπάρντι (77΄ Αβραμόφσκι), Ελμάς, Πάντεφ