Η Λίβερπουλ συνεχίζει την εντυπωσιακή εφετινή πορεία της στην premier league, αφού για την 20ή αγωνιστική της διοργάνωσης συνέτριψε στο Άνφιλντ με 5-1 την Άρσεναλ και αύξησε την διαφορά της στους 9 βαθμούς από την 2η Τότεναμ η οποία  μετά από πέντε συνεχείς νίκες γνώρισε την εντός έδρας ήττα με 3-1 από τη Γουλβς.

Η ομάδα του Γιούργκεν Κλοπ, που έκανε ένα ακόμη βήμα για την κατάκτηση του τιτλου, έφθασε στη νίκη με τέσσερα τέρματα στο Α΄ ημίχρονο των  Φιρμίνο (14΄, 16΄), Μανέ (32΄), Σαλάχ (45′ πέν),  ενώ οι Λονδρέζοι είχαν προηγηθεί στο 11΄ με τον Μέιτλαντ-Νάιλς.

Βασικός για την ομάδα του Ουνάι Έμερι αγωνίστηκε στο κέντρο της άμυνας ο Σωκράτης Παπασταθόπουλος, ο οποίος στο 45΄ ανέτρεψε τον Σαλάχ, που σκόραρε το 4ο γκολ των γηπεδούχων. Χαρακτηριστικό είναι ότι ο Φιρμίνο έγινε ο 3ος Βραζιλιάνος που σημειώνει χατ τρικ στο αγγλικό πρωτάθλημα μετά τους Ρομπίνιο και Αφόνσο Άλβες.

Στο μεταξύ, την εντός έδρας ήττα με 3-1 από τη Γουλβς γνώρισε η Τότεναμ κι έχασε πολύτιμο έδαφος από την κορυφή. Οι γηπεδούχοι μπορεί να προηγήθηκαν στο 22΄ με τον Κέιν, αλλά οι φιλοξενούμενοι απάντησαν στο Β΄ ημίχρονο με τρία τέρματα των Μπέιλι (72΄), Χιμένες (83΄) και Κόστα (87΄).