Κοινωνία
10/12/2020 | 23:54 (ενημερώθηκε 3 έτη πριν)
Militaire News

Διπλό στο Βελιγράδι από τον Ολυμπιακό με ήρωα τον Πρίντεζη

Με την 7η νίκη του σε 12 αγώνες στη Euroleague επιστρέφει ο Ολυμπιακός από το Βελιγράδι. Αν και έκανε πολύ κακό ξεκίνημα, στο β΄ μέρος έπαιξε άμυνα, βρήκε λύσεις στην επίθεση και με «ήρωα» της τελευταίας στιγμής τον Γιώργο Πρίντεζη, νίκησε τον Ερυθρό Αστέρα, με 79-81, μέσα στο Βελιγράδι, για την 13η αγωνιστική της Euroleague.

Μία νίκη που έπεται της τεράστιας που προηγήθηκε επί της πανίσχυρης Μπαρτσελόνα, μέσα στο Παλάου Μπλαουγκράνα, την περασμένη Τρίτη (8/12), στην εξ αναβολής αναμέτρηση της 9ης αγωνιστικής.

Ο Γιώργος Πρίντεζης πέτυχε το νικητήριο καλάθι του Ολυμπιακού που είχε απωλέσει υπέρ του διαφορά 9 πόντων στις αρχές της 4ης περιόδου και βρέθηκε ακόμη και στο -2 (78-76) με ενάμιση λεπτό εναπομείναντα χρόνο. Ο Πρίντεζης ήταν και ο πρώτος σκόρερ του Ολυμπιακού, με 16 πόντους, 4 ριμπάουντ και 3 ασίστ.

Η 10η Δεκεμβρίου… όμως θα μείνει στην Ιστορία ως η νύχτα που ο Βασίλης Σπανούλης (πέτυχε 14 πόντους) πέρασε στην πρώτη θέση των σκόρερ όλων των εποχών στο Κύπελλο Πρωταθλητριών (από τη σεζόν 1957-58 έως σήμερα)! Από 12 πόντους σημείωσαν οι Άαρον Χάρισον (4/6 τρίποντα) και Κώστας Σλούκας (7 ασίστ), ενώ 11 πόντους πέτυχε ο Γιαννούλης Λαρεντζάκης (3/4 τρίποντα). Ο τελευταίος ήταν αυτός που έδωσε το έναυσμα για νίκη στην ομάδα του Πειραιά.

Ο μαχητικός Ερυθρός Αστέρας υπέστη την 9η ήττα του σε 13 αγώνες. Ο Τζόνι Ο’Μπράιαντ, το τελευταίο μεταγραφικό απόκτημα των Σέρβων, με 16 πόντους απείλησε τον Ολυμπιακό. Από 13 πόντους πέτυχαν οι Κόρεϊ Ουόλντεν και Τζόρνταν Λόιντ.

Τα πρώτα λεπτά του αγώνα της περασμένης Τρίτης (8/12) στο Παλάου Μπλαουγκράνα θύμισε η έναρξη του ματς στο Βελιγράδι, με τη διαφορά πως ο Ολυμπιακός ήταν αυτή τη φορά στη δυσμενή θέση της Μπαρτσελόνα. Οι Σέρβοι προσπέρασαν με +9, 14-5, με τρίποντα από τον Ντουόπ Ρεθ, Κόρεϊ Ουόλντεν (2/2) και Τζόνι Ο’Μπράιαντ. Η αμυντική λειτουργία του Ολυμπιακού παρέμεινε κακή μέχρι την ολοκλήρωση της 1ης περιόδου, ενώ στην επίθεση μόνο ο Κώστας Σλούκας είχε συνδεθεί με το καλάθι, σημειώνοντας 10 πόντους. Οι παίκτες του Σάσα Ομπράντοβιτς ευστόχησαν σε 6/8 τρίποντα έναντι 2/5 της ομάδας του Πειραιά και σε συνδυασμό με τα 6 λάθη της ελληνικής ομάδας (2 αυτή του Βελιγραδίου), ο Ολυμπιακός βρέθηκε στο -14 (30-16) στο 10ο λεπτό.

Η πίεση στην άμυνα έφερε αποτέλεσμα στη 2η περίοδο για τους παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα, αφού ο Ολυμπιακός δέχτηκε τους μισούς πόντους (15), όμως επιθετικά οι Πειραιώτες δεν είχαν λύσεις, ενώ έκαναν παιδαριώδη λάθη (όπως όταν ο Σπανούλης δεν πέρασε την μπάλα στο άλλο μισό του παρκέ σε 8΄΄). Ο αρχηγός του Ολυμπιακού, όμως ήταν και αυτός που ανέβαζε το σκορ, έχοντας 11 πόντους μέχρι το ημίχρονο. Το -9 ήταν το πλησιέστερο που έφτασε στο σκορ τον Ερυθρό Αστέρα ο Ολυμπιακός, όταν ο Λιβιό Ζαν-Σαρλ διαμόρφωσε το 39-30, μετά από τρία άστοχα τρίποντα των παικτών του Σάσα Ομπράντοβιτς. Παρά τις αλλαγές του Μπαρτζώκα που προσπαθούσε να βρει ένα πιο ευέλικτο σχήμα, οι Oυόλντεν και Ρεθ, έδωσαν διψήφια τιμή ξανά στη διαφορά 43-33. Ο ΜακΚίσικ μείωσε σε 43-35, ο Σπανούλης με 2/2 βολές διαμόρφωσε το 45-37, αλλά στην τελευταία επίθεση, μετά από εξαιρετική πάσα του Σπανούλη που είχε πάρει και το αμυντικό ριμπάουντ, ο ΜακΚίσικ αστόχησε σε λέι απ στην εκπνοή… βγάζοντας από τα ρούχα του, δικαίως, τον προπονητή του, Γιώργο Μπαρτζώκα.

Ένας άλλος Ολυμπιακός εμφανίστηκε στο παρκέ του “ Aleksandar Nikolic Hall” στην 3η περίοδο. O Ολυμπιακός έδειξε στην πράξη τις αληθινές αμυντικές ικανότητές του, περιορίζοντας τον Ερυθρό Αστέρα στους 10 πόντους σε 8 λεπτά παιχνιδιού. Στην επίθεση, τρία διαδοχικά τρίποντα του Άαρον Χάρισον έδωσαν το έναυσμα για ανάκαμψη και οι Σέρβοι ένιωθαν… καυτή την ανάσα του Ολυμπιακού, 52-50! Αυτός που έβαλε στην πρωτοπορία τον Ολυμπιακό ήταν ο Οκτάβιους Έλις, 52-54, 3:46΄΄ πριν ολοκληρωθεί η 3η περίοδος. Ακολούθησε «μάχη», με τους Πειραιώτες να ανεβάζουν το σκορ μόνο από τη γραμμή των βολών (3/4 ο Πρίντεζης, 2/2 ο Λαρεντζάκης) για το 60-59. Ο Τζόνι Ο’Μπράιαντ είχε 1/2 βολες (61-59) και ο Λαρεντζάκης με μεγάλο σουτ έξω από τα 6.75 επέτρεψε στον Ολυμπιακό να είναι μπροστά στο σκορ μετά από 30 λεπτά αγώνα, 61-62.

Mε ένα ιστορικό ρεκόρ για τον Βασίλη Σπανούλη ξεκίνησε η 4η περίοδος στο Βελιγράδι. Πριν ολοκληρωθεί το 1ο λεπτό του 4ου δεκαλέπτου, O Σπανούλης ευστόχησε σε δίποντο και φτάνοντας τους 13 πόντους στον αγώνα (κάνοντας το 61-64 υπέρ του Ολυμπιακού) πέρασε στην πρώτη θέση του πίνακα των σκόρερ όλων των εποχών και στο Κύπελλο Πρωταθλητριών (από τη σεζόν 1957-58). Ο “ Kill-Bill” έφτασε τους 4.322 πόντους αφήνοντας δεύτερο τον παλαίμαχο Χουάν Κάρλος Ναβάρο, με 4.321 πόντους. Ήδη από τις 2 Ιανουαρίου 2020, ο Σπανούλης είναι και ο πρώτος σκόρερ της Euroleague (από τη σεζόν 2000-01), με δεύτερο τον “ La Bomba”.

Όσον αφορά στην εξέλιξη του αγώνα, ο Ολυμπιακός προσπέρασε με +9, 61-70, όταν το δίποντο του Σπανούλη ακολούθησαν δύο τρίποντα, ένα από τον Γιώργο Πρίντεζη και ένα από τον Γιαννούλη Λαρεντζάκη. Η αμυντική ολιγωρία, όμως των παικτών του Μπαρτζώκα και το πείσμα των Σέρβων είχε ως αποτέλεσμα σερί 8-0 του Ερυθρού Αστέρα, για το 69-70. Ήταν από 4 σερί πόντους του Μάρκο Γιάγκοντιτς-Κούριτζα και από 2 των Νταβίντοβατς, Λόιντ που ο Ολυμπιακός… άρχιζε ξανά από την αρχή! Με νέο τρίποντο ο Λαρεντζάκης έβγαλε προσωρινά από τη δύσκολη θέση τους συμπαίκτες του, 69-73, ενώ ο Χασάν Μάρτιν ευστόχησε σε 1 βολή, 69-74. Ο Κόρεϊ Ουόλντεν με… ψυχρό αίμα απάντησε έξω από τη γραμμή του τριπόντου, 72-74, αλλά ευτυχώς για τον Ολυμπιακό ο Γάλλος φόργουορντ, Λιβιό Ζαν-Σαρλ έβαλε την μπάλα στο «πλεχτό», 72-76. Ο Ερυθρός Αστέρας δεν… παρέδωσε τα όπλα και ανέκτησε το προβάδισμα, με 78-76, από Ρεθ, Λόιντ και Ο’Μπράιαντ. Απέμενε ενάμιση λεπτό και ο Γιώργος Πρίντεζης έγινε ο “ man of the game”! O διεθνής φόργουορντ ισοφάρισε σε 78-78, ο Σπανούλης πήρε το 3ο φάουλ του Λάζιτς, αλλά ήταν εύστοχος σε μία βολή (78-79), μία βολή έβαλε και ο Ο’Μπράιαντ μετά το 4ο φάουλ του Ζαν-Σαρλ (79-79) στα 6’’. Και με τις… καρδιές να έχουν σπάσει, ο Γιώργος Πρίντεζης, με ένα παλικαρίσιο καλάθι, σημείωσε γκολ φάουλ, 79-81. Αν και αστόχησε στη βολή ο Πρίντεζης και ο Ο’Μπράιαντ πήρε το αμυντικό ριμπάουντ, το τρίποντο του Μπράνκο Λάζιτς δεν βρήκε στόχο και ο Ολυμπιακός επιστρέφει στην Αθήνα, μετά από δύο μεγάλες νίκες μακριά από το ΣΕΦ, επί της Μπαρτσελόνα (εξ αναβολής της 9ης αγωνιστικής) και επί του Ερυθρού Αστέρα!

Διαιτητές: Νταμίρ Γιαβόρ (Σλοβενία), Καρμέλο Πατέρνικο (Iταλία), Τζόρντι Αλιάγα (Ισπανία)

ΕΡΥΘΡΟΣ ΑΣΤΕΡΑΣ (Σάσα Ομπράντοβιτς): Ο’Μπράιντ 16 (2), Ουόλντεν 13 (3), Λόιντ 13 (1), Ουσκόκοβιτς 2, Νταβίντοβατς 8, Λάζιτς 3 (1), Ρεθ 7 (1), Ντόμπριτς 5 (1), Γιάγκοντιτς-Κούριτζα 10 (2), Κούζμιτς 2

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Γιώργος Μπαρτζώκας): Χάρισον 12 (4), Λαρεντζάκης 11 (3), Σπανούλης 14 (2), Σλούκας 12 (2), Μάρτιν 1, Βεζένκοφ, Πρίντεζης 16 (1), Παπανικολάου, Ζαν-Σαρλ 8, Τζένκινς, Έλις 4, ΜακΚίσικ 3