21/10/2022 | 20:34

NBA: Νίκη για τους Μπακς του Γιάννη Αντετοκούνμπο στην πρεμιέρα-Βίντεο

Militaire News
Μοιραστείτε αυτό το άρθρο Facebook Twitter LinkedIn Email Pinterest

Σπουδαία νίκη σημείωσαν οι Μπακς στην πρεμιέρα τους στο πρωτάθλημα, καθώς «πέρασαν» από τη Φιλαδέλφεια κερδίζοντας τους Σίξερς με 90-88. Ανίθετα αυτή ήταν η δεύτερη διαδοχική ήττα για τους γηπεδούχους, που αποδοκιμάστηκαν από το κοινό τους.

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο ήταν ο κορυφαίος των νικητών, που αγωνίστηκαν χωρίς τους Πατ Κόνατον, Κρις Μίντλετον, Τζο Ινγκλς, και ολοκλήρωσε την αναμέτρηση με 21 πόντους (8/13 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 2/5 βολές), 13 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 1 κλέψιμο και 3 μπλοκ σε 36 λεπτά συμμετοχής. Άξιος συμπαραστάτης του ο Μπρουκ Λόπεζ με 17 πόντους (4/12 τρίποντα) αλλά και εξαιρετική άμυνα πάνω στον Τζοέλ Εμπίιντ.

Για τους γηπεδούχους ο Τζέιμς Χάρντεν σημείωσε 31 πόντους ενώ είχε και 8 ριμπάουντ, 9 ασίστ, 2 κλεψίματα και 1 μπλοκ σε 40 λεπτά συμμετοχής. Πολύ άστοχος ο Εμπίιντ που ολοκλήρωσε το ματς με 15 πόντους (6/21 σουτ) και 12 ριμπάουντ ενώ 15 πόντους σημείωσε και ο Ταϊρίς Μάξεϊ.

Επόμενος αγώνας για τους Μπακς, τα ξημερώματα της Κυριακής στις 03:00 απέναντι στους Χιούστον Ρόκετς στο Fiserv Forum.

Στο ντέρμπι του Λος Άτζελες οι Κλίπερς ήταν εμφανώς ανώτεροι και πήραν τη νίκη απέναντι στους Λέικερς με 103-97. Ο Τζον Γουόλ στο ντεμπούτο του με τη φανέλα των Κλίπερς είχε 15 πόντους, όσους και ο Πολ Τζορτζ ενώ ο Καγουάι Λέοναρντ, που επέστρεψε μετά από έναν χρόνο, είχε 14 πόντους ερχόμενος από τον πάγκο.

Για τους Λέικερς ο Λόνι Γουόκερ είχε 26 πόντους, ο Άντονι Ντέιβις 25 πόντους και ο ΛεΜπρόν Τζέιμς 20 πόντους και 10 ριμπάουντ. Σε ότι αφορά στον Ράσελ Ουέστμπρουκ είχε 2 πόντους με 0/11 σουτ…