21/12/2017 | 22:42
Militaire News

Ο ΠΑΟ νίκησε τον Ερυθρό Αστέρα και “βλέπει” κορυφή

Ο ΠΑΟ νίκησε τον Ερυθρό Αστέρα και

Το τρίτο εφετινό «διπλό» για τον Παναθηναϊκό στην Euroleague, είναι πλέον γεγονός, με τους «πράσινους» να αυξάνουν σε 10-4 το ρεκόρ τους και να ονειρεύονται κορυφή με πιθανές ήττες Ολυμπιακού και ΤΣΣΚΑ στις αυριανές υποχρεώσεις τους.

Με μεστή εμφάνιση το «τριφύλλι» πέρασε νικηφόρα με 69-63 από την «καυτή» έδρα του Ερυθρού Αστέρα, για την 14η αγωνιστική, πανηγυρίζοντας την τρίτη διαδοχική νίκη και υποχρεώνοντας τους γηπεδούχους στην 9η ήττα τους.

Παρά την απουσία του Νικ Καλάθη ο Παναθηναϊκός κατάφερε να μετατρέψει την… κόλαση της «Χάλα Πιονίρ» σε προσωπικό του… παράδεισο, αποδεικνύοντας ότι η ομάδα όχι μόνο έχει βρει την αγωνιστική της ταυτότητα, αλλά και ότι είναι έτοιμη για επιστροφή στην ελίτ της Ευρώπης.

Ένας ουσιαστικός Μάρκους Ντένμον (16π., 1κλ.), ο «συνήθης ύποπτος», Τζέιμς Γκιστ (16π., 5ρ., 3ασ., 2μπλοκ) και ο μετρ της άμυνας, Θανάσης Αντετοκούνμπο (6π., 5ρ., 2 μπλοκ) αποτέλεσαν τα συστατικά της «πράσινης» επιτυχίας, απέναντι σε έναν Ερυθρό Αστέρα που τα… έσπασε από τα 6.75 (5/26 τρίποντα) και είχε μόνο τον τέως «πράσινο», Τζέιμς Φελντέιν (21π., 2ρ., 1ασ., 1κλ.), να πιστεύει στην ανατροπή.

Τα δεκάλεπτα: 15-20, 38-41, 49-58, 63-69

Ο Παναθηναϊκός μπήκε «ζεστός» από τα 6.75 (3/3 στο α’ δεκ.) και με τον Λεκαβίτσιους να εκτελεί με το… καλημέρα οι «πράσινοι» έγραψαν το 0-3 και δεν έχασαν το προβάδισμα μέχρι το τέλος της περιόδου.

Καταλυτικός σε αυτό το διάστημα ήταν ο Τζέιμς Γκιστ, ο οποίος με 10 πόντους στο πρώτο δεκάλεπτο, προσέφερε τα μέγιστα σε άμυνα και επίθεση για το 7-13 στο 4΄ και το 15-20 στο 10΄.

Με τον Φελντέιν… ορεξάτο στα πρώτα λεπτά της δεύτερης περιόδου, οι Σέρβοι, που ήλεγξαν τα επιθετικά ριμπάουντ, πέτυχαν την ανατροπή. Με τον τέως γκαρντ του Παναθηναϊκού να σημειώνει 8 σερί πόντους στο επιμέρους σκορ 12-5 των γηπεδούχων, ο Ερυθρός Αστέρας προηγήθηκε για πρώτη φορά (27-25 στο 14΄), ενώ έμεινε σε πλεονεκτική θέση, εκμεταλλευόμενος τα διαδοχικά λάθη του Παναθηναϊκού (8 στο ημ.).

Ωστόσο, ο Ντένμον έδωσε «σφυγμό» στους «πράσινους» (10π. στο β’ δεκ.) και οι νταμπλούχοι Ελλάδας… επέστρεψαν, ενώ με τρίποντο του Αμερικανού γκαρντ στην εκπνοή του ημιχρόνου, το «τριφύλλι» πήρε το δρόμο προς τα αποδυτήρια στο +3 (38-41). Ο Τσάβι Πασκουάλ, πάντως, είχε λόγο για να… πονοκεφαλιάζει, καθώς με τη συμπλήρωση του πρώτου εικοσαλέπτου είδε τον Κέι Σι Ρίβερς να συμπληρώνει 3 φάουλ.

Με την «πράσινη» άμυνα να έχει την τιμητική της και πρωταγωνιστές τους Ντένμον, Αντετοκούνμπο ο Παναθηναϊκός κυριάρχησε στο τρίτο δεκάλεπτο. Το «τριφύλλι» κράτησε στους 4 πόντους τον Ερυθρό Αστέρα μέχρι το 26΄ και με ρεσιτάλ παραγωγικότητας έτρεξε επιμέρους σκορ 4-15 για το +13 (42-55).

Ωστόσο, ακολούθησαν κάποιες λάθος επιλογές στην «πράσινη» επίθεση, καθώς και το τρίτο φάουλ του Κρις Σίνγκλετον, για να μαζέψει τη διαφορά ο Ερυθρός Αστέρας στη λήξη της περιόδου (49-58).

Οι Σέρβοι συνέχισαν να πιέζουν μειώνοντας στους 5 (53-58), αλλά το τρίποντο του Γκάμπριελ… ξεκόλλησε τον Παναθηναϊκό στο 34΄ (53-62). Ωστόσο, με τους «πράσινους» να έχουν πρόβλημα στην επίθεση, ο Ερυθρός Αστέρας βρέθηκε και πάλι σε απειλητική θέση, ενάμιση λεπτό πριν από το τη λήξη (63-66).

Η αστοχία, όμως, των Σέρβων σε κομβικά σουτ, σε συνδυασμό με την αποτελεσματική άμυνα του Γκιστ (μπλοκ στον Ρότσεστι στα 17΄΄) συνέβαλαν ώστε ο Παναθηναϊκός να καταφέρει να «δραπετεύσει» με ένα πολύτιμο «διπλό».

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Πέρεθ Πέρεθ (Ισπανία), Μάντιλα (Φινλανδία), Σέμες (Ισραήλ)